The resultant motion is given by pithagoras, since the two components (north and east) are perpendicular to each other.
They are asking you about the direction so you have to use trigonometry, finding that the direction is Ф=arctan(3.8/12)=17.57° north of east.
Answer:
The water will flow at a speed of 3,884 m/s
Explanation:
Torricelli's equation
v = 
*v = liquid velocity at the exit of the hole
g = gravity acceleration
h = distance from the surface of the liquid to the center of the hole.
v =
= 3,884 m/s
Answer:

6000
1.2 J

Explanation:
I = Current = 1 A
t = Time = 2 ms
n = Number of electrocyte
V = Voltage = 100 mV
Charge is given by

The charge flowing through the electrocytes in that amount of time is 
The maximum potential is given by

The number of electrolytes is 6000
Energy is given by

The energy released when the electric eel delivers a shock is 1.2 J
Equivalent capacitance is given by

The equivalent capacitance of all the electrocyte cells in the electric eel is 
Explanation:
It is given that,
Mass of the car 1, 
Initial speed of car 1,
(east)
Mass of the car 2, 
Initial speed of car 2,
(north)
(b) As the cars stick together. It is a case of inelastic collision. Let V is the common speed after the collision. Using the conservation of momentum as :




The magnitude of speed,

V = 12.22 m/s
(b) Let
is the direction the wreckage move just after the collision. It is given by :



Hence, this is the required solution.