Answer:If a bouncing ball has a total energy of 20 J and a kinetic energy of 5 J, the ball’s potential energy is 15J.
If the kinetic energy of the ball decreases, then the potential energy will Increase.
Explanation:
Answer:
9.2x10²g
Explanation:
Data obtained from the question include the following:
Density = 0.92g/ml
Volume = 1L = 1 x 1000 = 1000mL
Mass =..?
Density is simply defined as the mass of the substance per unit volume of the substance. Mathematically it can be represented as:
Density = Mass /volume.
Mass = Density x volume
Mass = 0.92 x 1000
Mass = 9.2x10²g.
Therefore, 1L of olive will weigh 9.2x10²g.
There’s no question for me to answer ?
Complete question:
Consider the reaction.
At equilibrium at 600 K, the concentrations are as follows.
2HF -----> H₂ + F₂
[HF] = 5.82 x 10-2 M
[H2] = 8.4 x 10-3 M
[F2] = 8.4 x 10-3 M
What is the value of Keq for the reaction expressed in scientific notation?
2.1 x 10-2
2.1 x 102
1.2 x 103
1.2 x 10-3
Answer:
2.1 × 10^-2
Explanation:
Kequilibrum(Keq) = product/reactant
Equation for the reaction :
2HF -----> H₂ + F₂
Therefore,
Keq = [H2][F2] / [HF]^2
Keq = [8.4 x 10-3][8.4 x 10-3] / [5.82 x 10-2]^2
Keq = [70.56 × 10^(-3 + - 3)]/[33.8724 × 10^(-2×2)]
Keq = [70.56 × 10^-6] / [33.8724 × 10^-4]
Keq = 2.0665 × 10^(-6 - (-4))
Keq = 2.0665 × 10^(-6 + 4)
Keq = 2.1 × 10^-2
The given dehydration equation is,

Cadmiumnitrate tetrahydrate when heated dehydrates releasing the combined water as water vapor. The reaction produces 4 moles of gaseous product water vapor. So, the degree of disorder or randomness increases. Hence, the sign of change in entropy is positive.
This reaction is spontaneous at room temperature even if it is endothermic as the sign of change in entropy is positive.