Answer:
Ke 0.09787234 = 9.787234%
Explanation:
D1 $1.575 (we need to calculate this year dividends so we multiply previous year by the growth rate) 1.50 * ( 1+ 0.05) = 1.575
P $35
f 0.06
g 0.05
Ke 0.09787234
Stating Limitations in a report, It discuss factors beyond your control that affect report quality. The answer in this question is Stating limitations. The limitations in the study are those in the methodology design <span>that impacted or influenced the interpretation of the findings from your </span>research<span>.</span>
Answer:
$18.74
Explanation:
the margin of error for a 95% confidence level = Z x (σ / √n)
- Z for a 95% confidence level = 1.96
- standard deviation (σ) = $160
- sample size (n) = 280
the margin of error for a 95% confidence level = 1.96 x ($160 / √280) = 1.96 x ($160 / 16.733) = 1.96 x $9.56 = $18.74
Answer:
correct option is a. average total cost and average fixed cost.
Explanation:
given data
license fee = $1,000 per year
solution
we know that cost curves shift will be express as when the increase in the price of factor of production increase cost and shift cost curves upward
so cost curves shift by the average total cost and the average fixed cost
so here correct option is a. average total cost and average fixed cost.
Explanation:
This is an easy way for a manager to make an effective decision to carry out a capital budget project by analyzing a company's inflows and outflows from a period and determining what is the rate of resources and what are the aggregate risks for realization. investment that brings a positive return consistent with organizational objectives.