Answer:
are present in solution.
Explanation:
Molarity of the solution = 0.210 M
Volume of the solution = 65.5 ml = 0.0655 L
Moles of aluminum iodide= n


n = 0.013755 moles of aluminum iodide
1 mole of aluminum iodide contains 3 moles of iodide ions:
Then 0.013755 moles of aluminum iodide will contain:
of iodide ions
Number of iodide ions in 0.041265 moles:

are present in solution.
Answer:
CN^- is a strong field ligand
Explanation:
The complex, hexacyanoferrate II is an Fe^2+ specie. Fe^2+ is a d^6 specie. It may exist as high spin (paramagnetic) or low spin (diamagnetic) depending on the ligand. The energy of the d-orbitals become nondegenerate upon approach of a ligand. The extent of separation of the two orbitals and the energy between them is defined as the magnitude of crystal field splitting (∆o).
Ligands that cause a large crystal field splitting such as CN^- are called strong field ligands. They lead to the formation of diamagnetic species. Strong field ligands occur towards the end of the spectrochemical series of ligands.
Hence the complex, Fe(CN)6 4− is diamagnetic because the cyanide ion is a strong field ligand that causes the six d-electrons present to pair up in a low spin arrangement.
Full Question:
A flask containing 420 Ml of 0.450 M HBr was accidentally knocked to the floor.?
How many grams of K2CO3 would you need to put on the spill to neutralize the acid according to the following equation?
2HBr(aq)+K2CO3(aq) ---> 2KBr(aq) + CO1(g) + H2O(l)
Answer:
13.1 g K2CO3 required to neutralize spill
Explanation:
2HBr(aq) + K2CO3(aq) → 2KBr(aq) + CO2(g) + H2O(l)
Number of moles = Volume * Molar Concentration
moles HBr= 0.42L x .45 M= 0.189 moles HBr
From the stoichiometry of the reaction;
1 mole of K2CO3 reacts with 2 moles of HBr
1 mole = 2 mole
x mole = 0.189
x = 0.189 / 2 = 0.0945 moles
Mass = Number of moles * Molar mass
Mass = 0.0945 * 138.21 = 13.1 g
Answer:
K2X
Explanation:
Valency can be defined as the combining power of an element. It is the valency that dictates the value an element will have when writing a chemical formula for its compound.
MgX is a compound of magnesium and an element X. The valency of magnesium in most of its compound is +2. Now for the 2 to have been absent in the chemical formula, this shows that the element X itself have a valency if -2 for the valencies of both to have canceled out.
Now considering the element potassium, it is an alkaline metal belonging to group 1 of the periodic table. Hence, it is expected that it has a valency of +1
Forming a compound with element X means there would be an exchange of valencies between the two. We have established that x has a valency of -2. The formula of the compound thus formed by exchanging the valencies of both element would be K2X
Answer: Lead(II) nitrate but idk the rest
Explanation: