<span>Avogadro's number
represents the number of units in one mole of any substance. This has the value
of 6.022 x 10^23 units / mole. This number can be used to convert the number of
atoms or molecules into number of moles. We calculate as follows:
0.180 mol Br2 ( </span>6.022 x 10^23 molecules / mole ) = 1.084x10^23 molecules Br2
The simplest formula is C₅H₁₀O.
We must calculate the masses of C, H, and O from the masses given.
<em>Mass of C</em> =5.63 g CO₂ × (12.01 g C/44.01 g CO₂) = 1.536 g C
<em>Mass of H</em> = 2.30 g H₂O × (2.016 g H/18.02 g H₂O) = 0.2573 g H
<em>Mass of O</em> = Mass of compound - Mass of C - Mass of H
= (2.20 – 1.536 – 0.2573) g = 0.406 g
Now, we must convert these masses to moles and find their ratios.
From here on, I like to summarize the calculations in a table.
<u>Element Mass/g Moles Ratio Integers </u>
C 1.536 0.1279 5.038 5
H 0.2573 0.2553 10.05 10
O 0.406 0.0254 1 1
The empirical formula is C₅H₁₀O.
Answer:
The water potential of a solution of 0.15 M sucrose solution is -3.406 bar.
Explanation:
Water potential = Pressure potential + solute potential


We have :
C = 0.15 M, T = 273.15 K
i = 1
The water potential of a solution of 0.15 m sucrose= 
(At standard temperature)


The water potential of a solution of 0.15 M sucrose solution is -3.406 bar.
Answer:
strongest oxidizing agent: 
weakest oxidizing agent: 
strongest reducing agent: Y
weakest reducing agent: X
will oxidize Z
Explanation:
The higher the reduction potential of a species, higher will be the tendency to consume electrons from another species. Hence higher will be the oxidizing power of it's oxidized form and lower will be the reducing power of it's reduced form.
Alternatively, higher reduction potential value suggests that the oxidized form of the species acts as a stronger oxidizing agent and the reduced form of the species acts as a weaker reducing agent.
Order of reduction potential:

So, strongest oxidizing agent: 
weakest oxidizing agent: 
strongest reducing agent: Y
weakest reducing agent: X
As reduction potential of the half cell
is higher than the reduction potential of the half cell
therefore
will oxidize Z into
and itself gets converted into X.
Moss leaves and fish are different in that, the moss leave is a producer, that is, it produces its own food through photosynthesis while the fish is a consumer, it feeds on foods that are not produced by it.
Both moss and fish are the same in the sense that both have cell as their basic unit of life, that is, they both possess cells.