Answer:
1.75
Step-by-step explanation:
If a and b are two numbers, then their arithmetic mean is

Given:

Divide this equation by 10:

Now, divide it by 2:

Answer:
You'd have to buy 3 shirts in order to use your coupon.
Step-by-step explanation:
Each shirt originally costs $17.99
One particular brand of shirts is on sale for 20% off the original price.
$17.99*0.2= $3.60 (amount taken off for each shirt)
Now subtract $3.60 from $17.99.
$17.99 - $3.60 = $14.39 (per shirt)
40 / 14.39 = 2.779 (round to 3)
You'd have to buy 3 shirts in order to use your coupon.
$14.39 * 3 = $43.17, in order to get $10 off you'd need to spend at least $40
Answer:
How many standard deviations above the mean is 14,500 hours? 1.25 1.5 2.5 Using the standard normal table, the probability that Seth's light bulb will last no more than 14,500 (P(z ≤ 1.25)) hours is about ✔ 89% .
Working Principle: Stratified Random Sampling
nx = (Nx/N)*n
where:
nx = sample size for stratum x
Nx = population size for stratum x
N = total population size
n = total sample size
Given:
Nx = 100
N = 1000
n = 0.5*(1000) = 500
Required: Probability of Man to be selected
Solution:
nx = (Nx/N)*n
nx = (100/1000)*500 = 50 men
ny = (Nx/N)*n
ny = (100/1000)*500 = 50 women
Probability of Man to be selected = nx/(nx + ny)*100 = 50/(50+50)*100 = 50%
<em>ANSWER: 50%</em>