Answer:
(a) coefficient of friction = 0.451
This was calculated by the application of energy conservation principle (the total sum of energy in a closed system is conserved)
(b) No, it comes to a stop 5.35m short of point B. This is so because the spring on expanding only does a work of 43 J on the block which is not enough to meet up the workdone of 398 J against friction.
Explanation:
The detailed step by step solution to this problems can be found in the attachment below. The solution for part (a) was divided into two: the motion of the body from point A to point B and from point B to point C. The total energy in the system is gotten from the initial gravitational potential energy. This energy becomes transformed into the work done against friction and the work done in compression the spring. A work of 398J was done in overcoming friction over a distance of 6.00m. The energy used in doing so is lost as friction is not a conservative force. This leaves only 43J of energy which compresses the spring. On expansion the spring does a work of 43J back on the block is only enough to push it over a distance of 0.65m stopping short of 5.35m from point B.
Thank you for reading and I hope this is helpful to you.
The chemical formula for water, H2o means that each water molecule contains one oxygen atom and two hydrogen atoms. This is the formula for water which has a liquid form, a solid form as ice, and also a gaseous form as water vapor.
<em>12,25 km/h</em>
<em>≈ 3,4 m/s </em>
<em>v = d/t</em>
<em>= 12250m/h</em>
<em>= 12,25km/h</em>
<em>or</em>
<em>v = d/t</em>
<em>= 12250m/h</em>
<em>1h = 60m×60s = 3600s</em>
<em>= 12250m/3600s</em>
<em>≈ 3,4 m/s </em>
The temperature and the solubility of sugar at that temperature
Explanation:
The amount of substance which can be dissolved in the solvent depends on the temperature.
As the temperature increases, more substance can be dissolved.
A solution is saturated if any more of the solute cannot be dissolved in the solution at the given temperature
Hence we need to know the temperature and also the amount of substance which can be dissolved(solubility) at the same temperature
a) the statement given in option A is correct
b) molar mass has no correlation with the substance's solubility and hence option b is not correct
c) The percent by volume of the solution is not needed to find if the solution is saturated and hence option c is not correct