Answer:
So the acceleration of the child will be 
Explanation:
We have given angular speed of the child 
Radius r = 4.65 m
Angular acceleration 
We know that linear velocity is given by 
We know that radial acceleration is given by 
Tangential acceleration is given by

So total acceleration will be 

Actually Welcome to the Concept of the Force and Power.
Since, according to the Newton's law,
Force = mass * Acceleration.
hence, here
Force = 142 N, accelration = 22.75 m/s2
hence, mass = 142/22.75
===> Mass = 6.24 Kg
hence the mass of the shot is 6.24 Kg
Answer
given,
net charge = +2.00 μC
we know,
1 coulomb charge = 6.28 x 10¹⁸electrons
1 micro coulomb charge = 6.28 x 10¹⁸ x 10⁻⁶ electron
= 6.28 x 10¹² electrons
2.00 μC = 2 x 6.28 x 10¹² electrons
= 1.256 x 10¹³ electrons
since net charge is positive.
The number of protons should be 1.256 x 10¹³ more than electrons.
hence, +2.00 μC have 1.256 x 10¹³ more protons than electrons.
Answer:
5.59 m/s
Explanation:
We are given;
Mass = 110 kg
Initial velocity: u = 13.41 m/s
Force = 615 N
Time(t) = 1 s
Now, the formula for force is;
Force = mass x acceleration
Thus;
615 = 110 × acceleration
\Acceleration(a) = 615/110 = 5.591 m/s²
Now, using Newton's first law of motion, we can find acceleration (a). Thus;
v = u + at
v = 13.41 + (5.591 × 1)
v ≈ 19 m/s
So,the change in velocity is;
Final velocity(v) - Initial velocity(u) = 19 - 13.41 = 5.59 m/s
Combine all of the x's on one side of the equation and then finish the problem!