The molarity is the number of moles in 1 L of the solution.
The mass of NH₃ given - 2.35 g
Molar mass of NH₃ - 17 g/mol
The number of NH₃ moles in 2.35 g - 2.35 g / 17 g/mol = 0.138 mol
The number of moles in 0.05 L solution - 0.138 mol
Therefore number of moles in 1 L - 0.138 mol / 0.05 L x 1L = 2.76 mol
Therefore molarity of NH₃ - 2.76 M
Answer:
The specific heat for the titanium metal is 0.524 J/g°C.
Explanation:
Given,
Q = 1.68 kJ = 1680 Joules
mass = 126 grams
T₁ = 20°C
T₂ = 45.4°C
The specific heat for the metal can be calculated by using the formula
Q = (mass) (ΔT) (Cp)
Here, ΔT = T₂ - T₁ = 45.4 - 20 = 25.4°C.
Substituting values,
1680 = (126)(25.4)(Cp)
By solving,
Cp = 0.524 J/g°C.
The specific heat for the titanium metal is 0.524 J/g°C.
We are given that the balanced chemical reaction is:
cacl2⋅2h2o(aq) +
k2c2o4⋅h2o(aq) --->
cac2o4⋅h2o(s) +
2kcl(aq) + 2h2o(l)
We known that
the product was oven dried, therefore the mass of 0.333 g pertains only to that
of the substance cac2o4⋅h2o(s). So what we will do first is to convert this
into moles by dividing the mass with the molar mass. The molar mass of cac2o4⋅h2o(s) is
molar mass of cac2o4 plus the
molar mass of h2o.
molar mass cac2o4⋅h2o(s) = 128.10
+ 18 = 146.10 g /mole
moles cac2o4⋅h2o(s) =
0.333 / 146.10 = 2.28 x 10^-3 moles
Looking at
the balanced chemical reaction, the ratio of cac2o4⋅h2o(s) and k2c2o4⋅h2o(aq) is
1:1, therefore:
moles k2c2o4⋅h2o(aq) = 2.28
x 10^-3 moles
Converting
this to mass:
mass k2c2o4⋅h2o(aq) = 2.28
x 10^-3 moles (184.24 g /mol) = 0.419931006 g
Therefore:
The mass of k2c2o4⋅<span>h2o(aq) in
the salt mixture is about 0.420 g</span>
Answer: C
I hope this helped you
It matches the universal pH indicator and is indicating the proper pH