Answer:
Canyon is 50.176 meter deep.
Explanation:
The students is standing on the rim of the canyon and drops down a rock from the rim(cliff). We have to find what is the depth of the canyon i.e. how much below is the ground from the cliff.
Given data:
Time = t = 3.2 s
Initial velocity =
= 0 m/s
Gravitational acceleration = g = 9.8 m/s²
Height = h = ?
According to second equation of motion

As initial velocity is zero, So the first term of right hand side of above equation equal to zero

h = (0.5)(9.8)(3.2)²
h = 50.176 m
This means, the rock traveled 50.176 meters to reach the bottom of the Canyon. So, the Canyon is 50.176 meter deep.
Answer:
<em>I think the answer is C</em>
<em />
Explanation:
Its heavy but not too heavy
The question is missing, but I guess the problem is asking for the distance between the cliff and the source of the sound.
First of all, we need to calculate the speed of sound at temperature of

:

The sound wave travels from the original point to the cliff and then back again to the original point in a total time of t=4.60 s. If we call L the distance between the source of the sound wave and the cliff, we can write (since the wave moves by uniform motion):

where v is the speed of the wave, 2L is the total distance covered by the wave and t is the time. Re-arranging the formula, we can calculate L, the distance between the source of the sound and the cliff:
Answer:
90.9 seconds
Explanation:
m = Mass of liquid = Volume×Density
c = Specific heat
= Change in temperature
t = Time taken
Room temperature = 75 °F
Converting to Celsius

Heat required to raise the temperature of water

Power

Efficiency of the plate

Heat required to raise the temperature of water


Time taken to heat the aceton is 90.9 seconds