Answer:
The mass of sodium that reacted is 230 grams
Explanation:
The balance equation of the reaction is first written .
sodium = Na
Chlorine = Cl2
sodium chloride = NaCl
2Na + Cl2 → 2NaCl
from the balance equation we calculate the molar mass involve in the reaction
Molar mass of sodium from the equation = 23(2) = 46 g
molar mass of sodium chloride from the eqaution = 23 × 2 + 35.5 × 2 = 46 + 71 = 117 g
If 46g of sodium is in 117 g of sodium chloride
? gram will be in 585 g of sodium chloride
cross multiply
46 × 585/117 = 26910/117 = 230 g
The mass of sodium that reacted is 230 grams
Answer:
In the calorimeter, water is the <u>exothermic</u>. The salt LiCI, which will dissolve, is the <u>endothermic</u>. The final temperature of the water after the dissolution of LiCI was <u>lower</u> than the initial temperature, meaning the process is <u>exothermic</u>. In the microscopic view of the disspolution of LiCI, water molecules were seen to move <u>slowly</u> as they <u>gained </u>energy.
Explanation:
Exothermic is a process in which heat is released during the process. Endothermic reactions absorbs heat from surrounding during a chemical process. The dissolution of salt into water is an exothermic reaction. During this process heat is release and water molecules are broken down which are surrounded by salt ions.
Answer:
The answer to your question is: 1, 2, 1, 2
Explanation:
1 Fe(s) + 2 Na⁺(aq) → 1 Fe²⁺(aq) + 2 Na(s)
Fe⁰ - 2e⁻ ⇒ Fe⁺² Oxidases
Na⁺ + 1 e⁻ ⇒ Na⁰ Reduces
1 x ( 1 Fe⁰ ⇒ 1 Fe⁺²) Interchange number of
2 x ( 2Na⁺ ⇒ 2 Na⁰ ) electrons
Answer: Pentane C5H12
Explanation:
The boiling point of a substance is simply defined as the temperature whereby a liquid's vapor pressure is equal to the pressure that is surrounding the liquid and hence, the liquid will changes into vapor.
The likely molecular formula for this compound is Pentane i.e C5H12 due to the fact that its boiling point is between Butane with formula C4H10 and Hexane with formula C6H14 boiling points.