Answer:
0.125 mole
Explanation:
From Avogadro's hypothesis, we discovered that 1 mole of any substance contains 6.02x10^23 atoms.
The statement above suggests that 1 mole of chromium contains 6.02x10^23 atoms.
Now, if 1mole of of chromium contains 6.02x10^23 atoms,
Then Xmol of chromium contains 7.52x10^22 atoms i.e
Xmol of chromium = 7.52x10^22/6.02x10^23
Xmol of chromium = 0.125 mole
Therefore, 0.125 mole of chromium contains 7.52x10^22 atoms
Answer:
6
Explanation:
You will see H6 and the H stands for helium and the 6 is how many of that atom is there
Answer is: empirical formula of the product is Br₂O₅.
Chemical reaction: x/2Br₂ + y/3O₃ → BrₓOy.
m(Br₂) = 1,250 g.
m(BrₓOy) = 1,876 g.
n(Br₂) = m(Br₂) ÷ M(Br₂).
n(Br₂) = 1,25 g ÷ 159,81 g/mol.
n(Br₂) = 0,0078 mol.
n(Br) = 2 · 0,0078 mol = 0,0156 mol.
m(O₃) = 1,876 g - 1,25 g = 0,626 g.
n(O₃) = 0,626 g ÷ 48 g/mol = 0,013 mol.
n(O) = 0,039 · 3 = 0,039 mol
n(Br) : n(O) = 0,0156 mol : 0,039 mol.
n(Br) : n(O) = 1 : 2,5.
Answer: The correct answer is "Mechanical waves can apply pressure to and push on objects in their path".
Explanation:
Mechanical wave is wave in which there is an oscillation of the wave. The energy is transferred through a medium. Mechanical waves can apply pressure to and push on their path. Only the energy is transferred not the matter.
Mechanical waves are of three types: Transverse wave, Longitudinal wave and Surface wave. The examples of the mechanical wave are sound wave and water wave.
Sound is a pressure disturbance which travels through a medium. It consists of compression and rarefaction.
The mechanical waves need a medium for their propagation. They travel faster in denser medium.
Therefore, the correct option is (B).
Answer:
Increase the concentration of the solution
Explanation:
Increasing the solute would increase the concentration. Increasing the solvent would decrease the concentration. For instance, if your lemonade was too tart, you would add more water to decrease the concentration