18.4 * 10^9 lbs = (18.4 * 10^9)/2000 tons
Cost = ((18.4 * 10^9)/2000 ) * 318
Cost = $ 2925600000
The answer to this question is D! The ball and stick model! Hope this helps :)
Answer:
c = 4016.64 j/g.°C
Explanation:
Given data:
Mass of substance = 2.50 g
Calories release = 12 cal (12 ×4184 = 50208 j)
Initial temperature = 25°C
Final temperature = 20°C
Specific heat of substance = ?
Formula:
Q = m.c. ΔT
Q = amount of heat absorbed or released
m = mass of given substance
c = specific heat capacity of substance
ΔT = change in temperature
Solution:
Q = m.c. ΔT
ΔT = T2 - T1
ΔT = 20°C - 25°C
ΔT = -5°C
50208 j = 2.50 g . c. -5°C
50208 j = -12.5 g.°C .c
50208 j /-12.5 g.°C = c
c = 4016.64 j/g.°C
The specific heat of a substance is heat released or absorbed by one gram for a change in 1 degree celsius
so higher the specific heat, more the heat required to raise the temperature by same extent or more the heat released on decrease in temperature upto same extent (for two substance)
Here the specific heat of sandy clay is 1.4 J/g °C
So it is less than that of wet mud hence sandy clay is needs to release less energy to decrease its temperature