Answer:
$75.40
Explanation:
Mark up is a percentage applied on the cost to get the selling price. In other word, the difference between the marked-up amount and the total cost gives the profit of the entity.
To get the target selling price, we would first determine the total cost, then apply the mark up percentage on the cost and add the result to the cost.
Total cost per unit
= $12 + $4 + $9 + $10 + $5 + $12
= $52
Amount of mark up
= 45% * $52
= $23.40
Target selling price = $52 + $23.40
= $75.40
Answer:
What was the net cash flow from operating activity? $959
Explanation:
Net Income 911
Addition to cash
Depreciation 47
958
Operation activities
Account Payable 15 Increase
Account receivables -28 Increase
Inventory 14 Decrease
Cash flow from
operating activities 959
Answer:
Production budget = 75,000 units
Explanation:
<em>The production budgeted for a particular period is the expected units to be produced after adjusting the sales budget figures for opening and closing inventories. </em>
Production = Sales volume + closing inventory - opening inventory
Production budget for 2016
=85,000 + 20,000 - 30,000
= 75,000 units
The correct answer is simulation training.
Simulation taining is being defined as having to exercise or
train the skills of individuals with the use of basic equipment or rather a
computer software by means of modelling a real world scenario that the
individual is training.
Answer:
Predetermined manufacturing overhead rate= $53,75 per machine hour
Explanation:
Giving the following information:
Order size:
Estimated activity cost= $585,866
Estimated machine hours= 10,900
<u>To calculate the predetermined manufacturing overhead rate we need to use the following formula:</u>
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Predetermined manufacturing overhead rate= 585,866/10,900
Predetermined manufacturing overhead rate= $53,75 per machine hour