Answer:
Intensity of beam 18 feet below the surface is about 0.02%
Explanation:
Using Lambert's law
Let dI / dt = kI, where k is a proportionality constant, I is intensity of incident light and t is thickness of the medium
then dI / I = kdt
taking log,
ln(I) = kt + ln C
I = Ce^kt
t=0=>I=I(0)=>C=I(0)
I = I(0)e^kt
t=3 & I=0.25I(0)=>0.25=e^3k
k = ln(0.25)/3
k = -1.386/3
k = -0.4621
I = I(0)e^(-0.4621t)
I(18) = I(0)e^(-0.4621*18)
I(18) = 0.00024413I(0)
Intensity of beam 18 feet below the surface is about 0.2%
Answer:
80% (Eighty percent)
Explanation:
The material has a refractive index (n) of 1.25
Speed of light in a vacuum (c) is 2.99792458 x 10⁸ m/s
We can find the speed of light in the material (v) using the relationship
n = c/v, similarly
v = c/n
therefore v = 2.99792458 x 10⁸ m/s ÷ (1.25) = 239 833 966 m/s
v = 239 833 966 m/s
Therefore the percentage of the speed of light in a vacuum that is the speed of light in the material can be calculated as
(v/c) × 100 = (1/n) × 100 = (1/1.25) × 100 = 0.8 × 100 = 80%
Therefore speed of light in the material (v) is eighty percent of the speed of light in the vacuum (c)
Answer:
. The loop is pushed to the right, away from the magnetic field
Explanation
This decrease in magnetic strength causes an opposing force that pushes the loop away from the field
You can reason it out like this:
-- The car starts from rest, and goes 8 m/s faster every second.
-- After 30 seconds, it's going (30 x 8) = 240 m/s.
-- Its average speed during that 30 sec is (1/2) (0 + 240) = 120 m/s
-- Distance covered in 30 sec at an average speed of 120 m/s
= 3,600 meters .
___________________________________
The formula that has all of this in it is the formula for
distance covered when accelerating from rest:
Distance = (1/2) · (acceleration) · (time)²
= (1/2) · (8 m/s²) · (30 sec)²
= (4 m/s²) · (900 sec²)
= 3600 meters.
_________________________________
When you translate these numbers into units for which
we have an intuitive feeling, you find that this problem is
quite bogus, but entertaining nonetheless.
When the light turns green, Andy mashes the pedal to the metal
and covers almost 2.25 miles in 30 seconds.
How does he do that ?
By accelerating at 8 m/s². That's about 0.82 G !
He does zero to 60 mph in 3.4 seconds, and at the end
of the 30 seconds, he's moving at 534 mph !
He doesn't need to worry about getting a speeding ticket.
Police cars and helicopters can't go that fast, and his local
police department doesn't have a jet fighter plane to chase
cars with.