A net worth: $79.0 billion.
Value of stock : $3.20 billion.
New net worth:
$79.0 + $3.20 = $82.20 billion = $82.20 * 10^9 = $8.20 * 10^10
Tetraphosphorus Decaoxide has a molecular formula of P4O10,
all else are known. Therefore the balanced chemical equation would be:
4PH3 + 8O2 --> 6H2O + P4O10
Taking into account the phases:
4PH3(g) + 8O2(g) --> 6H2O(g) + P4O10(s)
<u>Answer:</u> The mass of 97 % of NaOH solution required is 114.33 g
<u>Explanation:</u>
To calculate mass of a substance, we use the equation:
We are given:
Density of 10 % solution = 1.109 g/mL
Volume of 10% solution = 1 L = 1000 mL (Conversion factor: 1 L = 1000 mL)
Putting values in above equation, we get:

The mass of 10 % solution is 1109 g.
To calculate the mass of concentrated solution, we use the equation:

where,
are the concentration and mass of concentrated solution.
are the concentration and mass of diluted solution.
We are given:

Putting values in above equation, we get:

Hence, the mass of 97 % of NaOH solution required is 114.33 g
Answer:
*The model should show the carbon compounds enter as carbon dioxide
*The model should show the carbon compounds exit as 3-carbon molecules
Explanation:
In plants, carbon dioxide (CO2) enters the chloroplast through the stomata and diffuses into the stroma of the chloroplast—the site of the Calvin cycle reactions where sugar is synthesized. The reactions are named after the scientist who discovered them, and reference the fact that the reactions function as a cycle.