Answer:
0.0923 or 9.23%
Explanation:
We have to use the Poisson distribution:
P(x) = (0.2 x e⁻¹) / [(0.2 x e⁻¹)+ (0.8 x e⁻⁰°¹)]
- e = 2.71828 (given)
- lambda = λ = 0.1
0.073578 / (0.073578 + 0.72387) = 0.073578 / 0.79744 = 0.092267 or 9.23%
The Poisson distribution is used to calculate the probability of occurrence of independent and random variables.
Answer:
The application of skill and knowledge with reasonable care and diligence
Explanation:
Competence is a part of Article IV- Due Care under the AICPA code of professional conduct. Competence is necessary to render the professional service without calling into question. It represents the application and maintenance of perceiving experience that supports a professional member to render a service with extreme knowledge, facility, and professionalism. Therefore, the answer choice B is the correct option.
First of all, I will try to get to know people who were assigned to me. as I will have 75 tasks and equality is very important to me, I will give each person 25 task. if they will have some problems with given task I will try to help them or change their tasks so they can be more comfortable with their work. As a leader, i will do work as well, if my team will have some problems i will listen to them and solve those problems together.
Answer:
$3,412
Explanation:
The computation of the economic order quantity is shown below:
=
=
= 2,954 units
The carrying cost is
= $15.40 × 15%
= $2.31
The number of orders would be equal to
= Annual demand ÷ economic order quantity
= 120,000 ÷ 2,954 units
= 40.62 orders
Now The total cost of ordering cost is
Ordering cost = Number of orders × ordering cost per order
= 40.62 orders × $
84
= $3,412
Answer:
they have the prime market I think? I don't see any options on here to know what direction the question is going.