Answer:
c = 4016.64 j/g.°C
Explanation:
Given data:
Mass of substance = 2.50 g
Calories release = 12 cal (12 ×4184 = 50208 j)
Initial temperature = 25°C
Final temperature = 20°C
Specific heat of substance = ?
Formula:
Q = m.c. ΔT
Q = amount of heat absorbed or released
m = mass of given substance
c = specific heat capacity of substance
ΔT = change in temperature
Solution:
Q = m.c. ΔT
ΔT = T2 - T1
ΔT = 20°C - 25°C
ΔT = -5°C
50208 j = 2.50 g . c. -5°C
50208 j = -12.5 g.°C .c
50208 j /-12.5 g.°C = c
c = 4016.64 j/g.°C
<u>Answer:</u>
<em>The returns of the company as it is given is already large that is 91% and to get an outcome even better is what it is getting now. There should be certain improvements that needs to be applied with the </em><em>help of stoichiometric data gathered.
</em>
<u>Explanation:</u>
Since the cost of materials cannot be affected and have to be bought under similar rate of cost of working or process can be decreased. By using machines calculation and mechanical devices this come would be accurate and the laws would be minimised. Hence the companies outcome would increase.
Answer:
The chemical engineer should report average volume of 15.34 L.
Explanation:
Volume of Macon = 0.519 L
Volume of Allegheny = 44.67 L
Volume of Doheny = 0.826 L
Average of the volume of the pollutants:

The rule apply for the addition and subtraction is :
The least precise number present after the decimal point determines the number of significant figures in the answer.
Here the 44.67 has two significant digit after decimal point.So the answer will be reported as in with 2 significant figures after decimal point.

The chemical engineer should report average volume of 15.34 L.
<span>It's volume is 0.48 cm3Specific </span>
The formula of the missing component are a follows
HBr + KOH ------> KBr + H2O
H2SO4 + 2NH4OH--------> (NH4)2SO4 + 2H2O
2HNO3 + Mg(OH)2 ---------> Mg(NO3)2 + 2 H2O