Answer:
20 blue fish
Step-by-step explanation:
Number of blue fish = x
Number of red fish = x+10
Red fish = 60% of total = 0.6
Total fish = x+x+10 = 2x+10
0.6 = (x+10)/(2x+10)
Solve for x:
1.2x+6 = x+10
0.2x = 4
x = 20
Hope this helps!
Mark as brainliest :))
Answer:
720,051,900
Step-by-step explanation:
it rounds up to 720,051,900 because 5 tells you to round up
There is a 73.5% chance that Nathan is allergic to penicillin and the test predicts it.
75% * 98% = 73.5%
.75 * .98 = .735
If 62% of the seats are sold;
100-62= 38% seats still available.
17100=38% seats available
17100/38= seats in 1%
450 seats
In 100%,
450×100=450000 seats total.
Hope I helped :)