Answer:
760,000
Explanation:
First find ending inventory at base pricing:
$874,000/1.15 = 760,000
Calculate real dollar increase/decrease in quantity
760,000-841,000 = -81,000
Since it is a decrease in quantity, you use prior period cost index. Prior period is the base year so you just use 1.0 which means that -81,000 stays the same
so now it is 841,000-81,000=760,000
Answer:
d. not selected option d copyright
Answer:
a. hydrogenated vegetable oil
Explanation:
Hydrogenated vegetable oil -
It is found in many common food ingredients.
The hydrogenated vegetable oil is composed of oils that are extracted from sunflowers , olives plants etc.
These oils are liquid at room temperature , and to convert it to solid , the compound is saturated with hydrogen molecules , i.e. , hydrogen molecules are added , which changes the taste and texture of the oil .
The process of hydrogenation forms trans fats , which is unsaturated in nature and is therefore harmful for health.