Answer:
Joni is not correct because she used the simple interest rate formula, not the compound interest rate formula. She will have $231.53.
Step-by-step explanation:
Joni put $200 in an interest-bearing account with an annual compound interest rate of 5%. Joni determined that after 3 years, she will have a total balance of $230.
Step 1: P = 200, r = 5, t = 3
Step 2: I = 200*0.05* 3
Step 3: I = 30
Step 4: 30 + 200 = 230
Joni is not correct because she used the simple interest rate formula, not the compound interest rate formula. She will have $231.53.
Above it is given, that annual compound interest rate of 5%
So, she should have calculated using the compound interest formula.

So, amount becomes :

= $231.53.
Answer:
$1,630
Step-by-step explanation:
Assistant 2 hours: 80-40-25 = 15
YOU: 22 x 40 = $880
ASSISTANT 1: 15 x 25 = $375
ASSISTANT 2: 10 x 15 = $150
880+375+150 = $1,630
Answer:
C
Step-by-step explanation:
In this question, we are interested in calculating the z-score of a company employee.
Mathematically;
z-score = (x- mean)/SD
where in this case;
x is the value given which turns out to be the annual salary of the employee = 28,000
Mean = 34,000
standard deviation = 4,000
Plugging these values into the equation above, we have;
z-score = (28000-34000)/4000 = -6000/4000 = -1.5