Answer:
Explanation:
Cash Payment to customers: $450,000 x contract rate of 9% x 1/2 = $20,250
Amortization of the premium: $11,795/6 periods = $1,966
Bond interest Expense: $20,250 - $1966 = $18,284
Total No of Units=12600+23400
=36000 units
Ski=12600/36000=35%
Snorkel=23400/36000=65%
Savings account is what would go in the blank.
Answer:
ChowMein Company
a. Monthly break-even point in sales dollars = Fixed Costs/Contribution margin
= $2,000/50%
= $4,000
b. Monthly break-even point in units = Fixed Costs/Contribution per unit
= $2,000/$300
= 6.67 or simply 7 units
c. Monthly income for April:
Sales ($600 * 15) = $9,000
Variable cost ($300 * 15) = $4,500
Contribution = $4,500
Fixed Costs = $2,000
Income = $2,500
d. Monthly income for May:
Sales ($600 * 20) = $12,000
Variable cost ($300 * 20) = $6,000
Contribution = $6,000
Fixed Costs = $2,000
Income = $4,000
e. Margin of Safety for April:
Sales in April minus Break-even Sales
= $9,000 - $4,000
= $5,000
Explanation:
Data and Calculations:
Unit selling price = $600
Unit variable costs = $300 ($250 + 50)
Unit Contribution = $300
Contribution margin = 50% ($300/$600 * 100)
Fixed Costs = $2,000
April sales = 15
May sales = 20