Answer:
10.55% probability
Step-by-step explanation:
A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
The order in which the CDs are chosen is not important. So we use the combinations formula to solve this question.
1 Bach CD, from a set of 4.
1 Beethoven CD, from a set of 6.
1 Brahms CD, from a set of 3.
1 Handel CD, from a set of 2.
So, D=144
4 CDs from a set of 4+6+3+2 = 15.
So, T= 1365
p= D/T= 144/1365 = 0.1055
10.55% probability that she will choose one by each composer
Divide 90 by 1.3 and you will get your answer.
Do it yourself! just follow instructions!
<3
Answer:
Here we have given two catogaries as degree holder and non degree holder.
So here we have to test the hypothesis that,
H0 : p1 = p2 Vs H1 : p1 not= p2
where p1 is population proportion of degree holder.
p2 is population proportion of non degree holder.
Assume alpha = level of significance = 5% = 0.05
The test is two tailed.
Here test statistic follows standard normal distribution.
The test statistic is,
Z = (p1^ - p2^) / SE
where SE = sqrt[(p^*q^)/n1 + (p^*q^)/n2]
p1^ = x1/n1
p2^ = x2/n2
p^ = (x1+x2) / (n1+n2)
This we can done in TI_83 calculator.
steps :
STAT --> TESTS --> 6:2-PropZTest --> ENTER --> Input all the values --> select alternative "not= P2" --> ENTER --> Calculate --> ENTER
Test statistic Z = 1.60
P-value = 0.1090
P-value > alpha
Fail to reject H0 or accept H0 at 5% level of significance.
Conclusion : There is not sufficient evidence to say that the percent of correct answers is significantly different between degree holders and non-degree holders.