The correct answer is Option C) Sample C would be best, because the percentage of the energy in an incident wave that remains in a reflected wave from this material is the smallest.
As the coefficient of absorption would define the energy present in the reflected wave, the material C has the highest percentage of absorption i.e. 62% and would be best suitable to make a sound proof room.
Answer:
the expected distance is 4.32 m
Explanation:
given data
half life time = 1.8 ×
s
speed = 0.8 c = 0.8 × 3 ×
to find out
expected distance over
solution
we know c is speed of light in air is 3 ×
m/s
we calculate expected distance by given formula that is
expected distance = half life time × speed .........1
put here all these value
expected distance = half life time × speed
expected distance = 1.8 ×
× 0.8 × 3 ×
expected distance = 4.32
so the expected distance is 4.32 m
Answer:
Explanation:
a ) No of turns per metre
n = 450 / .35
= 1285.71
Magnetic field inside the solenoid
B = μ₀ n I
Where I is current
B = 4π x 10⁻⁷ x 1285.71 x 1.75
= 28.26 x 10⁻⁴ T
This is the uniform magnetic field inside the solenoid.
b )
Magnetic field around a very long wire at a distance d is given by the expression
B = ( μ₀ /4π ) X 2I / d
= 10⁻⁷ x 2 x ( 1.75 / .01 )
= .35 x 10⁻⁴ T
In the second case magnetic field is much less. It is due to the fact that in the solenoid magnetic field gets multiplied due to increase in the number of turns. In straight coil this does not happen .
Answer:
8.40 m/s
Explanation:
Slope of the plot is 0.119
Slope of a plot is given by the change in y direction divided by the change in x direction
Here, the y axis represents inverse wavelength and the x axis represents frequency.
f = Frequency (Hz, assumed)
v = Phase velocity (m/s, assumed)
λ = Wavelength (m, assumed)
So, slope

Now,


The speed of sound travelling in the tube is 8.40 m/s