Answer:
the ice cube melted due to the absorption of heat from the surrounding of the ice, the has a heat capacity of zero so it turns it from its solid state to its liquid state which leads to the formation of the puddle
Weight equals mass times gravitational acceleration=400N, so mass=400/9.8=41kg approx.
Answer:
1/2
Explanation:
We need to make a couple of considerations but basically the problem is solved through the conservation of energy.
I attached a diagram for the two surfaces and begin to make the necessary considerations.
Rough Surface,
We know that force is equal to,



Matching the two equation we have,


Applying energy conservation,





Frictionless surface




Given the description we apply energy conservation taking into account the inertia of a sphere. Then the relation between
and
is given by


20W = 20 J/s
Energy expended during climbing stairs = 50 W of energy/stair = 50J/stair
For 20 stairs, Total energy = 50x20 = 1000 J
This can light bulbs for, T= 1000J/20 J/s =50 seconds