Answer:

Step-by-step explanation:
We have been given that the The annual salaries of all employees at a financial company are normally distributed with a mean of $34,000 and a standard deviation of $4,000.
To solve our given problem we will use z-score formula.
where,
,
,
,

Upon substituting our given values in z-score formula we will get,



Therefore, the z-score of a company employee who makes an annual salary of $54,000 is 5.
Answer:
120 by the questiom we have tl do plus or not
Answer:
$0.29 will be added to your bill with an overall cost of $33.80 (not including taxes).
Step-by-step explanation:
We have that
(3√8)/(4√6)
we know that
√8---------> √(2³)-----> 2√2
so
(3√8)/(4√6)=(3*[2√2])/(4√6)---> 6√2/(4√6)
√6=√(2*3)---> √2*√3
6√2/(4√6)=6√2/(4√2*√3)----> 6/(4√3)----> 6/(4√3)*(√3/√3)-----> 6√3/(4*3)----> √3/2
the answer is
√3/2
Answer:
Total Dolls would Evelyn have had if she had not lost them = 9 Dolls
Step-by-step explanation:
As given,
Total dolls Evelyn had = 9
Total dolls lost =
× 9 = 3
So, Now
Evelyn had total dools after lost = 9 - 3 = 6
If she had not lost te dolls , then she had 3 dolls more
∴ we get
If she had not lost any dolls , Evelyn had total dolls = 6 + 3 = 9
So, The answer would be :
Total Dolls would Evelyn have had if she had not lost them = 9 Dolls