Answer:
0.68 m
Explanation:
α = dL / L1*(dT)
dL = L1(dT) * α
Initial length, L1 = 100
Chang in Length =dL
α linear expansivity ; dL = change in length ; dT = change in temperature ; L1 = initial length
α of iron rod = 1.13 * 10^-5 k
dL = 100(40 - 10) * 1.13 * 10^-5
dL = 100(30) * 1.13 * 10^-5
dL = 3000 * 1.13 * 10^-5
dL = 3390 * 10^-5
dL = 0.0339 m
Error :
Distance measured = 2km = (2 * 1000) = 2000m
[Distance measured / (initial length + change in length)] × change in length
Error = (2000 / (100 + 0.0339)) * 0.0339
Error = (2000 / 100.0339) * 0.0339
Error = 19.993222 * 0.0339
Error = 0.6777702
Error = 0.68 m
13200N
Explanation:
Given parameters:
Mass = 1100kg
Velocity = 24m/s
time = 2s
unknown:
Braking force = ?
Solution:
The braking force is the force needed to stop the car from moving.
Force = ma = 
m is the mass of the car
v is the velocity
t is the time taken
Force =
= 13200N
Learn more:
Force brainly.com/question/4033012
#learnwithBrainly
Answer:
True, True, False, False, False, False.
Explanation:
The refraction index of a material is given by the formula n=c/v, where c is the speed of light in vacuum and v the speed of light in the material. If a ray of light crosses a boundary between two transparent materials and the medium the ray enters has a larger index of refraction it means that in this new medium the speed of light is smaller than on the other one, and then its wavelength is also reduced since f must remain the same (and
), otherwise there is a discontinuity on number of vibrations per second, which cannot happen. So we know that:
1) The wavelength of the light decreases as it enters into the medium with the greater index of refraction. True.
2) The frequency of the light remains constant as it transitions between materials. True.
3) The speed of the light remains constant as it transitions between materials. False.
4) The speed of the light increases as it enters the medium with the greater index of refraction. False.
5) The frequency of the light decreases as it enters into the medium with the greater index of refraction. False.
6) The wavelength of the light remains constant as it transitions between materials. False.
Answer:
47.76°
Explanation:
Magnitude of dipole moment = 0.0243J/T
Magnetic Field = 57.5mT
kinetic energy = 0.458mJ
∇U = -∇K
Uf - Ui = -0.458mJ
Ui - Uf = 0.458mJ
(-μBcosθi) - (-μBcosθf) = 0.458mJ
rearranging the equation,
(μBcosθf) - (μBcosθi) = 0.458mJ
μB * (cosθf - cosθi) = 0.458mJ
θf is at 0° because the dipole moment is aligned with the magnetic field.
μB * (cos 0 - cos θi) = 0.458mJ
but cos 0 = 1
(0.0243 * 0.0575) (1 - cos θi) = 0.458*10⁻³
1 - cos θi = 0.458*10⁻³ / 1.397*10⁻³
1 - cos θi = 0.3278
collect like terms
cosθi = 0.6722
θ = cos⁻ 0.6722
θ = 47.76°
Answer:
2.08 kg
Explanation:
We can solve the problem by using Newton's second law:

where
F is the net force acting on an object
m is the mass of the object
a is its acceleration
In this problem, the ball is kicked with a force of F=13.5 N, and its acceleration is a=6.5 m/s^2, therefore we can re-arrange the equation to find the mass of the ball, m:
