Answer:
velocity = 472 m/s
velocity = 52.4 m/s
Explanation:
given data
steady rate = 0.750 m³/s
diameter = 4.50 cm
solution
we use here flow rate formula that is
flow rate = Area × velocity .............1
0.750 =
× (4.50×
)² × velocity
solve it we get
velocity = 472 m/s
and
when it 3 time diameter
put valuer in equation 1
0.750 =
× 3 × (4.50×
)² × velocity
velocity = 52.4 m/s
Is halved. A 6Ω resistor connected to a voltage source which voltage is decreased from 12V to 6V the current passing through the resistor is halved.
The key to solve this problem is applying Ohm's Law V = R I, clearing I from the equation, we obtain I = V/R. Then, the current is directly proportional to the voltage and inversely proportional to the resistance.
V = 12V and R = 6Ω
I = 12V/6Ω = 2A
V = 6V and R = 6Ω
V = 6V/6Ω = 1A
As we can see the current is halved if the voltage descreased from 12V to 6V
The force due to gravity is equal to the product of the mass and acceleration due to gravity. Since the acceleration due to gravity is constant, we just have to rely on the comparison of their masses to determine the mass effect. Thus, the answer to this item is Wrestler C weighing 171 pounds.
Answer:
A) The magnitude of current is
2.59 A
B) The direction is clockwise
Explanation:
Please find the attached files for the solution
Answer: A.
series or parallel
Explanation:
Total resistance across any branch of a circuit can be found by analyzing whether the branch is connected in series or parallel.
The resistors are connected either in series or parallel. Therefore, the resistance of resistors across a circle can be calculated in series and parallel.