<span>We can think this through intuitively. A frequency of 256 Hz means that the wave has 256 cycles each second. If the wavelength is 1.33 meters, then there are 256 of them each second. Therefore, we just need to multiply the wavelength by the frequency to find the speed of sound. (Note that the units Hz = 1 / s)
v = (frequency) x (wavelength)
v = (256 Hz) x (1.33 m)
v = 340.5 m/s
The speed of sound in the vicinity of the fork is 340.5 m/s</span>
Answer:
θ=108rad
t =10.29seconds
α=-8.17rad/s²
Explanation:
Given that
At t=0, Wo=24rad/sec
Constant angular acceleration =30rad/s²
At t=2, θ=432rad as it try to stop because the circuit break
Angular motion
W=Wo+αt
θ=Wot+1/2αt²
W²=Wo²+2αθ
We need to find θ between 0sec to 2sec when the wheel stop
a. θ=Wot+1/2αt²
θ=24×2+1/2×30×2²
θ=48+60
θ=108rad.
b. W=Wo+αt
W=24+30×2
W=84rad/s
This is the final angular velocity which is the initial angular velocity when the wheel starts to decelerate.
Wo=84rad/sec
W=0rad/s, because the wheel stop at θ=432rad
Using W²=Wo²+2αθ
0²=84²+2×α×432
-84²=864α
α=-8.17rad/s²
It is negative because it is decelerating
Now, time taken for the wheel to stop
W=Wo+αt
0=84-8.17t
-84=-8.17t
Then t =10.29seconds.
a. θ=108rad
b. t =10.29seconds
c. α=-8.17rad/s²
Answer:
Explanation:
One charge is situated at x = 1.95 m . Second charge is situated at y = 1.00 m
These two charges are situated outside sphere as it has radius of .365 m with center at origin. So charge inside sphere = zero.
Applying Gauss's theorem
Flux through spherical surface = charge inside sphere / ε₀
= 0 / ε₀
= 0 Ans .
Answer:
The angle is 
Explanation:
From the question we are told that
The distance of separation is 
The wavelength of light is 
Generally the condition for destructive interference is mathematically represented as
![dsin(\theta ) =[m + \frac{1}{2} ]\lambda](https://tex.z-dn.net/?f=dsin%28%5Ctheta%20%29%20%20%3D%5Bm%20%20%2B%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%5D%5Clambda)
Here m is the order of maxima, first minimum (dark space) m = 0
So
![100 *10^{-6 } * sin(\theta ) =[0 + \frac{1}{2} ]600 *10^{-9}](https://tex.z-dn.net/?f=100%20%2A10%5E%7B-6%20%7D%20%2A%20%20sin%28%5Ctheta%20%29%20%20%3D%5B0%20%20%2B%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%5D600%20%2A10%5E%7B-9%7D)
=> ![\theta = sin^{-1} [0.003]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctheta%20%20%3D%20%20sin%5E%7B-1%7D%20%5B0.003%5D)
=> 
Answer:
Explanation:
(1.7 m/cycle)(46 cycle/s) = 78.2 m/s