Answer:
a) Calcule a frequência em RPM
= 0.6 RPM
b) a velocidade escalar do carro em m/s.
= 20m/s
Explanation:
a) Calcule a frequência em RPM
A fórmula para calcular a frequência é: 1/T
onde T= Tempo (seconds)
T = 100s
A frequência = 1/100s
A frequência = 0.01Hz
em RPM
A fórmula para calcular a frequência em RPM =
1 Hz = 60RPM
0.01Hz =
A frequência em RPM = 0.01Hz × 60
= 0.6 RPM
b) a velocidade escalar do carro em m/s.
A fórmula para calcular a velocidade escalar = diâmetro ou distância (m) ÷ tempo (s)
Diâmetro ou Distância = 2.0km
Converter 2.0km para m
1 km = 1000m
2km =
2 km × 1000m
= 2000m
A velocidade escalar = 2000m ÷ 100s
A velocidade escalar = 20m/s
Answer:
a) Frequency in RPM
= 0.6 RPM
b) Scalar Velocity
= 20m/s
Explanation:
a) Frequently in RPM
Formula : 1/T
Where T= Time (seconds)
T = 100s
= 1/100s
= 0.01Hz
Frequency in RPM =
1 Hz = 60RPM
0.01Hz = 0.01Hz × 60
= 0.6 RPM
b) Scalar velocity
The formula = Diameter or Distance ÷ Time
Diameter or Distance = 2.0km
Convert 2.0km to m
1 km = 1000m
2km =
2 km × 1000m
= 2000m
Scalar Velocity = 2000m ÷ 100s
Scalar Velocity = 20m/s
Answer:
v= 2413.5 m/s
Explanation:
maximum change of speed of rocket
=(initial exhaust velocity)×ln [(initialmass/finalmass)]
let initial mass= m
final mass = m-m(4/5) = m/5
[since the 80% of mass which is fuel is exhausted]
V-0 = 1500 ln (1/0.2)
V= 1500×1.609 = 2413.5 m/s
therefore, its exhaust speed v= 2413.5 m/s
Velocity = (displacement) / (time)
Displacement = straight-line distance between start-point and end-point
If you stop at the same point you started from, then
your displacement for the trip is zero, and your average
velocity is also zero.
The charges are the same in absolute value, so the change of potential energy is the same. That means that the change in kinetic energy is also the same. Then:
1 = Ke/Kp = m_e *v_e^2 / m_p * v_p^2, or
v_e/v_p = sqrt( m_p/m_e),
So the speed of the electron will be sqrt( m_p/m_e) times greater than the speed of the proton
Answer:
The variation is inversely proportional to the decrease density
Explanation:
This is an exercise where we will use the Archimedes principle that states that the thrust is equal to the weight of the dislodged liquid
B = m g
ρf = m / Vf
m = ρf Vf
B = ρf Vf g
If we use Newton's second law for equilibrium
B - W = 0
B = m g
ρ Vf g = ρb Vb g
ρb / ρf = Vf / Vb (1)
Let's apply this expression to our case
In water
Vf / Vg = 0.90
replace in equation 1
ρb / ρf = 0.90
ρb = ρf 0.90
ρb = 1000 0.90
ρb = 900 kg / m3
Now we change the liquid to one with lower density, let's calculate the volume ratio
Vf / Vg = ρb / ρf
The density of the body (ρb) remains constant if the density of the fluid decreases, as in the denominator the volume fraction increases, whereby the submerged part decreases
The variation is inversely proportional to the decrease density