Answer:
Force must be applied to m₁ to move the group of rocks from the road at 0.250 m/s² = 436 N
Explanation:
Total force required = Mass x Acceleration,
F = ma
Here we need to consider the system as combine, total mass need to be considered.
Total mass, a = m₁+m₂+m₃ = 584 + 838 + 322 = 1744 kg
We need to accelerate the group of rocks from the road at 0.250 m/s²
That is acceleration, a = 0.250 m/s²
Force required, F = ma = 1744 x 0.25 = 436 N
Force must be applied to m₁ to move the group of rocks from the road at 0.250 m/s² = 436 N
Correct answer choice is :
C) A jar with snails crawling on living plants
Explanation:
By using the power of sunlight, plants can change carbon dioxide and water into glucose and oxygen in a method described photosynthesis. As photosynthesis needs sunlight, this method only occurs during the day. We usually like to think of this as plants `exhaling in carbon dioxide and `breathing out oxygen. Gas transfer between Alveolar Spaces and Capillaries. The role of the respiratory system is to transfer two gases, oxygen and carbon dioxide. The transfer takes place in the millions of alveoli in the lungs and the capillaries that surround them.
Answer:
Explanation:
Expression for escape velocity
ve = 
ve² R / 2 = GM
M is mass of the planet , R is radius of the planet .
At distance r >> R , potential energy of object
= 
Since the object is at rest at that point , kinetic energy will be zero .
Total mechanical energy =
+ 0 = 
Putting the value of GM = ve² R / 2
Total mechanical energy = ve² Rm / 2 r
This mechanical energy will be conserved while falling down on the earth due to law of conservation of mechanical energy . So at surface of the earth , total mechanical energy
= ve² Rm / 2 r
Answer:
The momentum of block B = 27 Kg m/s
Explanation:
Given,
The initial momentum of block A, MU = 15 Kg m/s
The final momentum of block A, MV = -12 Kg m/s
Consider the block B is initially at rest.
Therefore, the initial momentum of block B, mu = 0
According to the laws of conservation of linear momentum, the momentum of the body before impact is equal to the momentum of the body after impact.
<em> MU + mu = MV + mv</em>
15 + (0) = (-12) + mv
mv = 15 + 12
= 27 Kg m/s
Hence, the momentum of the block B after impact is, mv = 27 Kg m/s
Answer:
Explanation:
The magnetic field in a solenoid is
B = μ₀ N / L I
Where N is the number of turns, L the solenoid length and I the current
N = B L / μ₀ I
Let's calculate
N = 5.8 10⁻³ 0.18 / 4 π 10⁻⁷ 1
N = 8.3 102 laps
N = 831 laps
Let's find the solenoid length
For this we use a rule of proportions
L_solenoid = Turns * wire diameter
L_ solenoid = 831 * 0.41 10--3
L_solenoid = 0.3407 m
We see that two turns are needed in the wire to have a length of 0.18 m