Answer:
3,825.2 labor hours
Explanation:
Learning rate (Unit 1 and unit 2):
= Labor hour required for 2nd unit ÷ Labor hour required for 1st unit
= 1,200 ÷ 2,000
= 0.60
Learning rate (Unit 2 and unit 3):
= Labor hour required for 3rd unit ÷ Labor hour required for 2nd unit
= 1,130 ÷ 1,200
= 0.94
Average of learning rates = (0.60 + 0.94 ) ÷ 2
= 0.77
As per learning curve calculator the value of 77% for 6 units = 4.0776
Cumulative time = Factor × Time of first unit
= 4.0776 × 2,000
= 8,155.2
Hence,
Time for next three units:
= Cumulative time - Sum of the time of first, second and third unit
= 8,155.2 - (2,000 + 1,200 + 1,130)
= 3,825.2 labor hours should Simpson plan for.
Answer:
option (d) $500
Explanation:
Data provided in the question:
Reynolds Construction's value of operations = $750 million
short-term investments = $50 million
accounts payable = $100 million
notes payable = $100 million
long-term debt = $200 million
common stock = $40 million
retained earnings = $160 million
Now,
Firm value of equity
= Free cash flow value + Investments - Debt - Notes payable
= $750 million + $50 million - $200 million - $100 million
= $500 million
Hence,
the correct answer is option (d) $500
Answer: Li can look for new ideas from different sources such as her career interests, problems she encountered on her job and suggestions from friends
Explanation: Great ideas are developed from a need to fix a problem. In searching for a new idea its encouraged for one to consider fixing a problem could be from a previous work environment. New ideas also come from ones interests such as a career path, a hobby or a passion. Alternatively, the importance of discussing ideas with friends and families can not be overemphasized as they know you best and can proffer great solution.
Answer:
a)
<em>The value added at each stage</em>
Stage Value added($)
1 1000
2 (2000-1000) = 1,000
3 (6,000- 2000) = 4,000
4 (10,000 - 6,000) = 4,000
b)
The amount by GDP is increased = $10,000
c) Reduce GDP
Explanation:
Gross domestic product (GDP) which is the total market value of all the final goods and services produced in a country over a given period of time. The GDP can be calculated using the value added approach.
Here the GPD figure is ascertained by summing the amount of additional value created by each factor of production at each stage of the production process of the final product.
a)
<em>The value added at each stage</em>
Stage Value added($)
1 1000
2 (2000-1000) = 1,000
3 (6,000- 2000) = 4,000
4 (10,000 - 6,000) = 4,000
b)
The amount by GDP is increased = $10,000 which is the total value added or the market value of the final goods
c)
If the lumber were imported it would be deducted from the value of export and thus reduce GDP. Remember that GDP is the market value of all good and service produced within a given country over certain period of time .
Answer:
Financial manager.
Explanation:
Financial managers have the responsibility of tendering to the financial health of an organization. They produce financial reports, direct investment activities, and develop strategies and plans as well as data analysis for the long-term financial goals of their organization. Keisha Hunter keeps track of day-to-day operational data to make sure her employer has enough cash to run the business and will determine if and when the company she works for should open a second distribution center.