Answer:
407 steps
Explanation:
From the question,
P = mgh/t........... Equation 1
Where P = power, m = mass, g = acceleration due to gravity, h = height, t = time.
Make h the subject of the equation
h = Pt/mg............. Equation 2
Given: P = 746 W, t = 1 minute = 60 seconds, m = 70 kg.
Constant: g = 9.8 m/s²
Substitute into equation 2
h = 746(60)/(70×9.8)
h = 44760/686
h = 65.25 m
h = 6525 cm
number of steps = 6525/16
number of steps = 407 steps
This looks like the photo electric effect ... classical physics reckoned that if you shone an intense enough light beam on a metal you could get electrons ejected from the metal (maybe in analogy to thermionic emission - heat). It sort of "forgot" about the frequency and photon/particle nature of light.
Enter the "photo electric" effect experiment, Einstein's explanation, and the Nobel committee having an excuse to award E a Nobel prize, even though said prize was probably more for relativity.
In atmospheric science, surface pressure<span> is the atmospheric </span>pressure<span> at a location on Earth's </span>surface<span>. It is directly proportional to the mass of air over that location. For numerical reasons, atmospheric models such as general circulation models (GCMs) usually predict the nondimensional logarithm of </span>surface pressure<span>.
The answer is decrease more slowly
</span>
...the potential energy that you build while going up the hill on the roller coaster could be let go as kinetic energy -- the energy of motion that takes you down the hill of the roller coaster.
Acceleration, in physics, is the rate of change of velocity of an object with respect to time. <span> Anytime an object's velocity is changing, the object is said to be </span><span>accelerating. It can be calculated as follows:
acceleration = 8.2 - 3.5 / 1.5 = 3.1 m/s</span>²
Hope this answers the question.