Answer and Explanation:
curents i = 2.9 A
i ' = 4.4 A
the magnitude (in T.m) of the path integral of B.dl around the window frame = μo * current enclosed
= μo* ( i '- i )
Since from Ampere's law
where μ o = permeability of free space = 4π * 10 ^-7 H / m
plug the values we get the magnitude (in T.m) of the path integral of B.dl = ( 4π*10^-7 ) (2.9+4.4)
= 1.884 * 10^-6 Tm
To make the motor turn faster we can:
(a) increase the current
(b) use stronger magnets
(c) push the magnets closer to the coil
(d) put an iron centre piece into the coil
(e) adding more sets of coils
Answer:
When the ball goes down its mechanical energy is conserved, ust before touching the ground all the energy is kinetic
When the ball touches the floor, energy has been converted into potential and heat, by the deformation of the ball.
Explanation:
When the ball goes down its mechanical energy is conserved, this is the power energy due to the height it is converted into kinetic energy to medicad that falls, just before touching the ground all the energy is kinetic.
When the ball touches the floor, the kinetic energy is not conserved, but if we define a system formed by the ball and the floor, the amount of movement is conserved, this being an inelastic shock, because the bla and the floor are stuck, so which energy has been converted into potential and energized and heat by the deformation of the ball.
Consequently all the mechanical energy that the ball brings before reaching the ground was converted into potential energy and heat during the crash.
The 1st one goes two added sodoes the second one then the third goes to removed then the fourth goes to added and the rest go to removed
Answer:
93.3x10^-3s
Explanation:
If
Resistance = 1.8 kΩ
Current = 50 mA
Capacitor = 120 μF
Voltage = 140 V
to calculate the discharge current
Applying the formula of discharge current
io=vo/R
io= 140/ 1.8x 10³
= 0.078A
to calculate the time
Applying the formula of current
io= vo/R e-t/RC
50= 140/1800e-t/RC
0.649= e-t/RC
-t/RC= ln( 0.649)
t = 0.432x 120x10^-6x 1800
t=93.3 x 10^-3seconds