Each nitrogen molecule had 2 Nitrogen atoms.
So 2 moles of nitrogen gas molecules will have 4 moles of nitrogen atoms.Answer is 2moles
Given :
Rate = 75 m 1 s×60 s 1 min×1 h 60 m.
To Find :
Correct answer after conversion.
Solution :
We know, 1 min = 60 sec.
1 hour = 60 min = 60×60 sec = 3600 sec.
Putting value of min and hour in seconds , we get :

Hence, this is the required solution.
Answer:
Follows are the solution to this question:
Explanation:
- Fact: In this, the ice is melted at 0 ° C.
- law: It is used to repeated experiments consistently showed which objects marked to both the contrary attract each law.
- Hypothesis: If carbohydrates and nitrogen are combined at 1500 ° C, they interact with one another.
- Theory: Protons, nuclei, or ions are made of Atoms. As these molecules could not be seen explicitly, such legal structure several experimental observations.
Meta oxides are compounds that are formed by reaction of metals with oxygen. If these compounds are placed in water, the ionic components of this substance will dissociate.
The dissociation of metal oxides in water will likely form,
2M³⁺ + 3O²⁻