Answer:
A = 679.2955 ppm
Explanation:
In this case, we already know that 64Cu has a half life of 12.7 hours. The expression to use to calculate the remaining solution is:
A = A₀ e^-kt
This is the expression to use. We have time, A₀, but we do not have k. This value is calculated with the following expression:
k = ln2 / t₁/₂
Replacing the given data we have:
k = ln2 / 12.7
k = 0.0546
Now, let's get the concentration of Cu:
A = 845 e^(-0.0546*4)
A = 845 e^(-0.2183)
A = 845 * 0.8039
A = 679.2955 ppm
This would be the concentration after 4 hours
Answer:
Tb Hg = 656.726 K
Explanation:
normal boiling point (Tb):
Clasius-Clapeyron's law:
- Tb = [(RLn(Po)/ΔHv) + (1/To)]∧(-1)
∴ R = 8.314 J/K.mol
∴To = 25°C ≅ 298 K
∴ Po = 0.0017 torr = 2.24 E-6 atm
∴ ΔHv = 59.0 KJ/mol = 59000 J/mol
⇒ Tb = [(8.314 J/K.mol)Ln(2.24 E-6))/(59000 J/mol)) + (1/298 K)]∧(-1)
⇒ Tb = [- 1.833 E-3 K-1 + 3.355 E-3 K-1 ]∧(-1)
⇒ Tb = [1.523 E-3]∧(-1)
⇒ Tb = 656.726 K
The SI unit of specific heat is J per gram per degree
Celsius. Thus it follows that specific heat could be calculated in this way:
Specific Heat = Energy / (mass x change in temperature)
Thus,
Specific Heat = 3.912 cal / (9.84 oz x (191.2 ˚F – 73.2 ˚F))
Specific Heat = 3.369 x 10^-3 cal/oz-˚F
Answer:
a. The original temperature of the gas is 2743K.
b. 20atm.
Explanation:
a. As a result of the gas laws, you can know that the temperature is inversely proportional to moles of a gas when pressure and volume remains constant. The equation could be:
T₁n₁ = T₂n₂
<em>Where T is absolute temperature and n amount of gas at 1, initial state and 2, final states.</em>
<em />
<em>Replacing with values of the problem:</em>
T₁n₁ = T₂n₂
X*7.1g = (X+300)*6.4g
7.1X = 6.4X + 1920
0.7X = 1920
X = 2743K
<h3>The original temperature of the gas is 2743K</h3><h3 />
b. Using general gas law:
PV = nRT
<em>Where P is pressure (Our unknown)</em>
<em>V is volume = 2.24L</em>
<em>n are moles of gas (7.1g / 35.45g/mol = 0.20 moles)</em>
R is gas constant = 0.082atmL/molK
And T is absolute temperature (2743K)
P*2.24L = 0.20mol*0.082atmL/molK*2743K
<h3>P = 20atm</h3>
<em />
Answer: 0.635 M
Explanation:
Molarity : It is defined as the number of moles of solute present per liter of the solution.
Formula used :

where,
n= Moles=
= volume of solution = 150 ml


as 1 mole of
gives 3 moles of
ions
Thus molarity of
= 
Molarity of
= 0.635 M