Answer: M.A = 3
Explanation:
A ramp is an example of an inclined plain. Where the
Height H = 1.5 m
Length L = 4.5 m
Mechanical advantage of a machine is the ratio of the load to effort. While mechanical advantage M.A of an inclined plain is the ratio of the length of the plain to the height of the plain.
M.A = L/H
Substitute the values of L and H into the formula
M.A = 4.5/1.5 = 3
The mechanical advantage of the ramp is 3
The Coulomb force is equal to the constant k times the product of charge one and charge two over radius.
F=k((q1q2)/r)
Answer: 14.52*10^6 m/s
Explanation: In order to explain this problem we have to consider the energy conservation for the electron within the coaxial cylidrical wire.
the change in potential energy for the electron; e*ΔV is equal to energy kinetic gained for the electron so:
e*ΔV=1/2*m*v^2 v^=(2*e*ΔV/m)^1/2= (2*1.6*10^-19*600/9.1*10^-31)^1/2=14.52 *10^6 m/s
Im guessing it's (a) since the numbers go in chronological order and you read the periodic table left to right