Answer:
Explanation:
Acceleration is the time rate of change of velocity.
Acceleration and velocity are vectors
If east and north are the positive directions, the east moving vector is reduced to zero and the north moving vector increases from zero to 4 m/s.
There are 3 hours or 10800 seconds between 10 AM and 1 PM
a1 = √((-4)² + 4²) / 10800 = (√32) / 10800 m/s² ≈ 4.2 x 10⁻⁴ m/s²
There are 14400 seconds between 10 AM and 2 PM
The velocity changes are still the same
a2 = √((-4)² + 4²) / 10800 = (√32) / 14400 m/s² ≈ 3.9 x 10⁻⁴ m/s²
The only information you would need to decide if the can will float is the density of the can, which requires knowing the mass and volume. If the density of the can is less than one, the can will float. if it is greater than one, it will not float, as water's density is one.
The force exerted on the car during this stop is 6975N
<u>Explanation:</u>
Given-
Mass, m = 930kg
Speed, s = 56km/hr = 56 X 5/18 m/s = 15m/s
Time, t = 2s
Force, F = ?
F = m X a
F = m X s/t
F = 930 X 15/2
F = 6975N
Therefore, the force exerted on the car during this stop is 6975N
Answer:
Er = 108 [J]
Explanation:
To solve this problem we must understand that the total energy is 200 [J]. Of this energy 44 [J] are lost in sound and 48 [J] are lost in heat. In such a way that these energy values must be subtracted from the total of the kinetic energy.
200 - 44 - 48 = Er
Where:
Er = remaining energy [J]
Er = 108 [J]