Answer:
Magnitude of force P = 25715.1517 N
Explanation:
Given - The wires each have a diameter of 12 mm, length of 0.6 m, and are made from 304 stainless steel.
To find - Determine the magnitude of force P so that the rigid beam tilts 0.015∘.
Proof -
Given that,
Diameter = 12 mm = 0.012 m
Length = 0.6 m
= 0.015°
Youngs modulus of elasticity of 34 stainless steel is 193 GPa
Now,
By applying the conditions of equilibrium, we have
∑fₓ = 0, ∑
= 0, ∑M = 0
If ∑
= 0
⇒
×0.9 - P × 0.6 = 0
⇒
×3 - P × 2 = 0
⇒
= 
If ∑
= 0
⇒
×0.9 = P × 0.3
⇒
×3 = P
⇒
= 
Now,
Area, A =
= 1.3097 × 10⁻⁴ m²
We know that,
Change in Length ,
= 
Now,
= 9.1626 × 10⁻⁹ P
= 1.83253 × 10⁻⁸ P
Given that,
= 0.015°
⇒
= 2.618 × 10⁻⁴ rad
So,

⇒2.618 × 10⁻⁴ = ( 1.83253 × 10⁻⁸ P - 9.1626 × 10⁻⁹ P) / 0.9
⇒P = 25715.1517 N
∴ we get
Magnitude of force P = 25715.1517 N
Answer:
A) 
B) 
C) Second law efficiency 4.85%
exergy destruction for the cycle = 9.3237 kW
Explanation:
Given data:
degree celcius
degree celcius

Power to refrigerator = 9.8 kW
Cp = 3.35 kJ/kg degree C




b)

wil be max when COP maximum
taking surrounding temperature T_H = 20 degree celcius

we know that


c) second law efficiency

exergy destruction os given as 
= 9.8 - 0.473 = 9.3237 kW
Answer:
T_{f} = 90.07998 ° C
Explanation:
This is a calorimetry process where the heat given by the Te is absorbed by the air at room temperature (T₀ = 25ºC) with a specific heat of 1,009 J / kg ºC, we assume that the amount of Tea in the cup is V₀ = 100 ml. The bottle being thermally insulated does not intervene in the process
Qc = -Qb
M
(T₁ -
) = m
(T_{f}-T₀)
Where M is the mass of Tea that remains after taking out the cup, the density of Te is the density of water plus the solids dissolved in them, the approximate values are from 1020 to 1200 kg / m³, for this calculation we use 1100 kg / m³
ρ = m / V
V = 1000 -100 = 900 ml
V = 0.900 l (1 m3 / 1000 l) = 0.900 10⁻³ m³
V_air = 0.100 l = 0.1 10⁻³ m³
Tea Mass
M = ρ V_te
M = 1100 0.9 10⁻³
M = 0.990 kg
Air mass
m = ρ _air V_air
m = 1.225 0.1 10⁻³
m = 0.1225 10⁻³ kg
(m c_{e_air} + M c_{e_Te}) T_{f}. = M c_{e_Te} T1 - m c_{e_air} T₀
T_{f} = (M c_{e_Te} T₁ - m c_{e_air} T₀) / (m c_{e_air} + M c_{e_Te})
Let's calculate
T_{f} = (0.990 1100 90.08– 0.1225 10⁻³ 1.225 25) / (0.1225 10⁻³ 1.225 + 0.990 1100)
T_{f} = (98097.12 -3.75 10⁻³) / (0.15 10⁻³ +1089)
T_{f} = 98097.11 / 1089.0002
T_{f} = 90.07998 ° C
This temperature decrease is very small and cannot be measured