Lucite has a refractive index of n=1.50. This means that the speed of the light in lucite is decreased according to:

where

is the speed of light in air. Putting the number in the formula, we find that the speed of light in lucite is

The frequency of the light is

, so now we can calculate the wavelength in lucite by using the formula:

<span>Therefore, the correct answer is (2) 393 nm.</span>
Answer:
n = 2.06 moles
Explanation:
The absolute pressure at depth of 27 inches can be calculated by:
Pressure = Pressure read + Zero Gauge pressure
Zero Gauge pressure = 14.7 psi
Pressure read = 480 psi
Total pressure = 480 psi + 14.7 psi = 494.7 psi
P (psi) = 1/14.696 P(atm)
So, Pressure = 33.66 atm
Temperature = 25°C
The conversion of T( °C) to T(K) is shown below:
T(K) = T( °C) + 273.15
So,
T = (25 + 273.15) K = 298.15 K
T = 298.15 K
Volume = 1.50 L
Using ideal gas equation as:
PV=nRT
where,
P is the pressure
V is the volume
n is the number of moles
T is the temperature
R is Gas constant having value = 0.0821 L.atm/K.mol
Applying the equation as:
33.66 atm × 1.50 L = n × 0.0821 L.atm/K.mol × 298.15 K
⇒n = 2.06 moles
Answer:
Approximately
.
Explanation:
The formula for the kinetic energy
of an object is:
,
where
is the mass of that object, and
is the speed of that object.
Important: Joule (
) is the standard unit for energy. The formula for
requires two inputs: mass and speed. The standard unit of mass is
while the standard unit for speed is
. If both inputs are in standard units, then the output (kinetic energy) will also be in the standard unit (that is: joules,
Convert the unit of the arrow's mass to standard unit:
.
Initial
of this arrow:
.
That's the same as the energy output of this bow. Hence, the efficiency of energy transfer will be:
.
If no frictional work is considered, then the energy of the system (the driver at all positions is conserved.
Let
position 1 = initial height of the diver (h₁), together with the initial velocity (v₁).
position 2 = final height of the diver (h₂) and the final velocity (v₂).
The initial PE = mgh₁ and the initial KE = (1/2)mv₁²
where g = acceleration due to gravity,
m = mass of the diver.
Similarly, the final PE and KE are respectively mgh₂ and (1/2)mv₂².
PE in position 1 is converted into KE due to the loss in height from position 1 to position 2.
Therefore
(KE + PE) ₁ = (KE + PE)₂
Evaluate the given answers.
A) The total mechanical energy of the system increases.
FALSE
B) Potential energy can be converted into kinetic energy but not vice versa.
TRUE
C) (KE + PE)beginning = (KE + PE) end.
TRUE
D) All of the above.
FALSE
Answer: 9130 joules
Explanation:
Workdone by wheelbarrow = ?
Time = 11 seconds
Power = 830 watts
Recall that power is the rate of doing work. Thus, power is workdone divided by time taken.
i.e Power = (workdone/time)
830 watts = Workdone / 11 seconds
Workdone = 830 watts x 11 seconds
Workdone = 9130 joules
Thus, 9130 joules of work is required to get the wheelbarrow across the yard.