Answer:
3.69 g
Explanation:
Given that:
The mass m = 325 g
The change in temperature ΔT = ( 1540 - 165)° C
= 1375 ° C
Heat capacity
= 0.490 J/g°C
The amount of heat required:
q = mcΔT
q = 325 × 0.490 × 1375
q = 218968.75 J
q = 218.97 kJ
The equation for the reaction is expressed as:

Then,
1 mole of the ethyne is equal to 26 g of ethyne required for 1544 kJ heat.
Thus, for 218.97 kJ, the amount of ethyne gas required will be:

= 3.69 g
<span>Based on the crystal field strength, Cl ligand would give the longest d-d transition when complexed with Ti(III). as this is the weak field ligand and would cause minimum splitting of d orbitals.</span>
Answer:
0.452 M
Explanation:
Remember that to get molarity, you have to go thru an equation:
M=mol/V (in liters)
So...
5.61 g NH4NO3 x 1 mol NH4NO3/80.043 g
=0.0701 mol NH4NO3
Convert mL to L
=155--->0.155 L
Plug in and divide.
0.0701/0.155
=0.452 M
Answer:
The correct options are: Denaturation of an enzyme will cause a loss of its catalytic activity.
Egg white meringue contains denatured egg white proteins.
A denatured protein has a different tertiary structure than its native state.
Protein denaturation involves cleavage of its peptide bonds.
Explanation:
Protein denaturation is the breakdown of tertiary or quaternary junctions of proteins, which are the easiest to break compared to primary and secondary.
Denaturation can arise due to a change in pH or due to excess temperature. An enzyme is generally a protein and if it is subjected to acidic acids or high temperatures, it denatures, ceasing to perform its function.
Zymogen is a non-denatured INACTIVE proenzyme, that is why we consider that option false along with those that were not selected.