First, let's determine the gravitational force of the Earth exerted on you. Suppose your weight is about 60 kg.
F = Gm₁m₂/d²
where
m₁ = 5.972×10²⁴ kg (mass of earth)
m₂ = 60 kg
d = 6,371,000 m (radius of Earth)
G = 6.67408 × 10⁻¹¹ m³ kg⁻¹ s⁻²
F = ( 6.67408 × 10⁻¹¹ m³ kg⁻¹ s⁻²)(60 kg)(5.972×10²⁴ kg)/(6,371,000 m )²
F = 589.18 N
Next, we find the gravitational force exerted by the Sun by replacing,
m₁ = 1.989 × 10³⁰<span> kg
Distance between centers of sun and earth = 149.6</span>×10⁹ m
Thus,
d = 149.6×10⁹ m - 6,371,000 m = 1.496×10¹¹ m
Thus,
F = ( 6.67408 × 10⁻¹¹ m³ kg⁻¹ s⁻²)(60 kg)(1.989 × 10³⁰ kg)/(1.496×10¹¹ m)²
F = 0.356 N
Ratio = 0.356 N/589.18 N
<em>Ratio = 6.04</em>
Correct answer choice is :
C) A jar with snails crawling on living plants
Explanation:
By using the power of sunlight, plants can change carbon dioxide and water into glucose and oxygen in a method described photosynthesis. As photosynthesis needs sunlight, this method only occurs during the day. We usually like to think of this as plants `exhaling in carbon dioxide and `breathing out oxygen. Gas transfer between Alveolar Spaces and Capillaries. The role of the respiratory system is to transfer two gases, oxygen and carbon dioxide. The transfer takes place in the millions of alveoli in the lungs and the capillaries that surround them.
The turns ratio is the factor that determines voltage andcurrent. In order to have the same current across the resistorin the primary as the resistor in the secondary, then:--N(p) = Primary turnsN(s) = Secondary turnsR(2) = Primary resistorR(1) = Secondary resistor--R(2)/R(1) = N(p)/N(s)R(2) = R(1)*(N(p)/N(s))--If arbitrary values are plugged in, you will see that this step up transformer will require 2x the resistance required in the secondary, R(1), to obtain the same current. Thus R(2) will be 1/2 the value of R(1). This is due to the stepped up voltage in the secondary.
Very roughly 7,700 feet ... about 1.5 miles.