Answer : q = 6020 J, w = -6020 J, Δe = 0
Solution : Given,
Molar heat of fusion of ice = 6020 J/mole
Number of moles = 1 mole
Pressure = 1 atm
Molar heat of fusion : It is defined as the amount of energy required to melt 1 mole of a substance at its melting point. There is no temperature change.
The relation between heat and molar heat of fusion is,
(in terms of mass)
or,
(in terms of moles)
Now we have to calculate the value of q.

When temperature is constant then the system behaves isothermally and Δe is a temperature dependent variable.
So, the value of 
Now we have to calculate the value of w.
Formula used : 
where, q is heat required, w is work done and
is internal energy.
Now put all the given values in above formula, we get

w = -6020 J
Therefore, q = 6020 J, w = -6020 J, Δe = 0
Answer:
The pH of the solution is 8.
Explanation:
To which options are correct, let us determine the concentration of the hydroxide ion, [OH-] and the pH of the solution. This is illustrated below:
1. The concentration of the hydroxide ion, [OH-] can be obtained as follow:
pOH = –Log [OH-]
pOH = 6
6 = –Log [OH-]
–6 = Log [OH-]
[OH-] = Antilog (–6)
[OH-] = 1x10^–6 mol/L
2. The pH of the solution can be obtained as follow:
pH + pOH = 14
pOH = 6
pH + 6 = 14
pH = 14 – 6
pH = 8.
From the calculations made above,
[OH-] = 1x10^–6 mol/L
pH = 8.
Therefore, the correct answer is:
The pH of the solution is 8
Answer:
Aluminium
Explanation:
Ionization energy is the amount of energy needed to remove an electron from a gaseous atom to form a gaseous ion.
The difference between the third and fourth ionization energies is great. This indicates a group III element which is in the third period.
This element is Aluminium (Al)
Answer:
Molarity = 0.01 M
Explanation:
Molarity is used to measure the concentration of a solution. It will be same for the whole solution or a small amount of solution if the solution is homogeneous.
So, <u>Molarity of 200 mL of solution = Molarity of 50 mL of solution</u>


given mass of aspirin = 360 mg = 0.36 g
molar mass of aspirin = 180 g
Volume of solution = 200 mL = 0.2 L


Therefore, Molarity = 0.01 M
Answer:The endpoint does not correspond exactly to the equivalence point
At the endpoint, a change in a physical quantity associated with the equivalence point occurs.
At the equivalence point, the mole number of equivalents of reagent added is equal to the mole number of equivalents of analyte present.
Explanation:
The end point is always indicated by some physical property that changes such as colour. At the equivalence point, the mole number of equivalents of reagent added is equal to the mole number of equivalents of analyte present. The equivalence point cannot be physically observed but can be deduced after a titration curve is plotted.