Answer:
The pH of the solution is 8.
Explanation:
To which options are correct, let us determine the concentration of the hydroxide ion, [OH-] and the pH of the solution. This is illustrated below:
1. The concentration of the hydroxide ion, [OH-] can be obtained as follow:
pOH = –Log [OH-]
pOH = 6
6 = –Log [OH-]
–6 = Log [OH-]
[OH-] = Antilog (–6)
[OH-] = 1x10^–6 mol/L
2. The pH of the solution can be obtained as follow:
pH + pOH = 14
pOH = 6
pH + 6 = 14
pH = 14 – 6
pH = 8.
From the calculations made above,
[OH-] = 1x10^–6 mol/L
pH = 8.
Therefore, the correct answer is:
The pH of the solution is 8
Answer: C
I hope this helped you
Answer:

Explanation:
1. Calculate the moles of Sr(NO₃)₂

2. Calculate the mass of SrNO₃)₂

Answer:
43.96
Explanation:
Graham's law was applied and the rates of effusion of nitrogen and the unknown gas were compared as shown in the image. The unknown gas is heavier than hydrigen hence it effuses slower than hydrogen as anticipated by Graham's law.
<u>Answer:</u> The cell potential of the cell is +0.118 V
<u>Explanation:</u>
The half reactions for the cell is:
<u>Oxidation half reaction (anode):</u> 
<u>Reduction half reaction (cathode):</u> 
In this case, the cathode and anode both are same. So,
will be equal to zero.
To calculate cell potential of the cell, we use the equation given by Nernst, which is:
![E_{cell}=E^o_{cell}-\frac{0.0592}{n}\log \frac{[Ni^{2+}_{diluted}]}{[Ni^{2+}_{concentrated}]}](https://tex.z-dn.net/?f=E_%7Bcell%7D%3DE%5Eo_%7Bcell%7D-%5Cfrac%7B0.0592%7D%7Bn%7D%5Clog%20%5Cfrac%7B%5BNi%5E%7B2%2B%7D_%7Bdiluted%7D%5D%7D%7B%5BNi%5E%7B2%2B%7D_%7Bconcentrated%7D%5D%7D)
where,
n = number of electrons in oxidation-reduction reaction = 2
= ?
= 
= 1.0 M
Putting values in above equation, we get:


Hence, the cell potential of the cell is +0.118 V