Answer:
0.16 M
Explanation:
Considering:
Or,
Given :
<u>For
:
</u>
Molarity = 0.200 M
Volume = 20.0 mL
The conversion of mL to L is shown below:
1 mL = 10⁻³ L
Thus, volume = 20.0×10⁻³ L
Thus, moles of
:
<u>Moles of
= 0.004 moles
</u>
<u>For
:
</u>
Molarity = 0.400 M
Volume = 30.0 mL
The conversion of mL to L is shown below:
1 mL = 10⁻³ L
Thus, volume = 30.0×10⁻³ L
Thus, moles of
:
<u>Moles of
= 0.012 moles
</u>
According to the given reaction:

1 mole of
reacts with 1 mole of 
So,
0.012 mole of
reacts with 0.012 mole of 
Available mole of
= 0.004 mole
Limiting reagent is the one which is present in small amount. Thus,
is limiting reagent. (0.004 < 0.012)
The formation of the product is governed by the limiting reagent. So,
1 mole of
reacts with 1 mole of
and gives 1 mole of 
0.004 mole of
reacts with 0.004 mole of
and gives 0.004 mole of 
Left moles of
= 0.012 - 0.004 moles = 0.008 moles
Total volume = 20 + 30 mL = 50 mL = 0.050 L
So,
Concentration of barium ion,
, in solution after reaction is:-