Answer:
Step-by-step explanation:
From the given information:
Let X represent the amount of the stock that goes up in the first period; &
Let Y denote the cumulative amount that goes up in the first three periods.
Then,




∴

Answer:
18.45
Step-by-step explanation:
:0
P=i/rt
P=1687.5/(0.09*10/12)
P=22500
Answer:
Rs.64
Step-by-step explanation:
<u>Amount of oranges:</u>
<u>Oranges sold:</u>
<u>Money made:</u>
<u>Selling price of 150 kg:</u>
<u>Cost price:</u>
- x+10% = 70.4
- x*1.1= 70.4
- x= 70.4/1.1
- x= Rs.64
- Cost price of oranges= Rs. 64
3/4 = 6/x....3/4 = 6/8...notice that proportions are nothing but equivalent fractions
x = 8