answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andriy [413]
2 years ago
7

Suppose you begin a job with an annual salary of $32,900. Each year you are assured of a 5.5% raise. What its the total amount t

hat you can earn in 15 years? A) $34,815 B) $51,751 C) $737,245 D) $1,682,920
Mathematics
1 answer:
olga2289 [7]2 years ago
4 0

Answer: the total amount that you can earn in 15 years is $737245. Option C

Step-by-step explanation:

You receive an annual salary of $32,900 and each year, you are assured of a 5.5% raise. Assuming there was no raise, you get 100% of your previous salary each year. With a raise of 5.5%, you will get 100 + 5.5 = 105.5% of your previous salary for each year. This is a geometric progression and we want to determine the sum of 15 terms(15 years).

The formula for the sum of terms in a geometric progression is

Sn = [a(r^n - 1)]/ r - 1

Sn = sum of n terms

a = the first term

n = number of terms

r = common ratio

From the information given,

a = 32900

n = 15

r = 105.5/100 = 1.055

S15 = [32900(1.055^15 - 1)] / 1.055 - 1

S15 = [32900(2.23247649 - 1)] / 0.055

S15 = 32900 × 1.23247649) / 0.055

S15 = 737245.0277

S15 = $737245

You might be interested in
A school district has a student population of $6,734 students. If the maximum class size is 25 students. How many more teacher m
emmasim [6.3K]

Answer:

53 teachers

Step-by-step explanation:

Basically, what we need to do here is to find how many teachers there need to be, first. If there are 6,734 students in the school district and if maximum class size is 25, then the number of teachers needed is:

6,734 / 25 = 269.36

Of course, it's obvious that we can't have a decimal number of teachers, so we need to find integer (269 or 270).

If we take 269 teachers and 25 students per class, we get:

269 • 25 = 6,725 students, which is not enough, since there are 6,734 students.

That means that the number of teachers needed is 270.

It is given that there are already 217 teachers, meaning that 270-217=53 teachers have to be supplemented.

8 0
2 years ago
A fishing boat lies 200 m due south of a large tree on the shoreline and 300 m southwest of the dock . the shoreline runs east t
Rudik [331]
223.61 Meters???? Don't quote me
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
​Megan hughes deposits $4300 in an account that pays simple interest. when she withdraws her money 7 months later, she receives
Juliette [100K]

The interest is 3.5 percent or 3 percents of the sum she deposited.

3 0
2 years ago
The exhaust system of an automobile is first given an emission check and then given a vibration check. The result of an emission
Andre45 [30]

Answer:

Step-by-step explanation:

The sample space is known to be the set of all possible outcomes of an experiment we cannot predict its outcome while the event space showcases the subset of the sample space, this may be a collection of outcomes of a random experiment.

From the given information:

The sample space = {SH, SL, SN, MH, ML, MN,UH, UL, UN}

The event that the emissions check is satisfactory = {SH, SL, SN}

8 0
1 year ago
1. Find three rational numbers between 7/12 and 7/11
Sonbull [250]

Step-by-step explanation:

In this problem, we need to find three rational numbers between 7/12 and 7/11.

First rational no :

c=\dfrac{\dfrac{7}{12}+\dfrac{7}{11}}{2}\\\\c=\dfrac{161}{264}

Second rational no :

d=\dfrac{\dfrac{7}{12}+\dfrac{161}{254}}{2}\\\\d=\dfrac{1855}{3048}

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Mrs. Blackwell gives each of her students two pencils. How many pencils did she hand out?
    6·2 answers
  • Dalia flies an ultralight plane with a tailwind to a nearby town in 1/3 of an hour. On the return trip, she travels the same dis
    14·2 answers
  • Which of the following is the best buy? a 16 oz bag of rice for $2.42 a 12 oz box of rice for $1.93 a 6 oz box of rice for $0.90
    6·1 answer
  • The total cost of a shirt and a tie was $75.62. if the price of the shirt was $4.02 less than the tie, what was the price of the
    9·1 answer
  • Now evaluate f(x) = 2x4 - 4x3-11x2+3x-6 for x=-2 f (-2) =
    13·2 answers
  • A group of 5 friends decides to share the cost of a party together. If the party costs $1,100, how much does each friend pay?
    15·1 answer
  • A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?
    5·2 answers
  • Which graph shows data that would allow the most accurate prediction for the number of water bottles a vendor sells based on the
    13·2 answers
  • A large ice chest holds 62 liters of water. A smaller chest holds 4/5 as much water
    9·1 answer
  • Manuel wants to go snowboarding with his friends. The closest ski and snowboard resort is approximately 20 miles west and 50 mil
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!