answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BaLLatris [955]
2 years ago
7

At time t=3, there are 2.5 cubic feet of water in the tub. Write an equation for the locally linear approximation of W at t=3, a

nd use it to approximate the volume of water in the tub at time t=3.5
Mathematics
2 answers:
velikii [3]2 years ago
4 0

Answer:

W=0.8333*t

2.917 ft³

Step-by-step explanation:

At time t=3, there is 2.5 ft³ of water in the tub

Finding the relation will be;

3=2.5

1=?

Rate=0.8333 ft³/min

W=0.8333 ft³ / min

W=0.8333*t

At t=3.5 will be;

1 min = 0.8333

3.5 min =?

Apply cross-production

3.5*0.8333 =2.917 ft³

kotykmax [81]2 years ago
3 0

Answer:

<em>W= 2.952 cubic feet.</em>

Step-by-step explanation:

<em>From the equation given, we recall that,</em>

<em>At time t= 3, w= 2.5</em>

<em>Using Linear Approximation</em>

<em>(W - 2.5) = w¹ (3) { t -3}  - [ W¹ (3) = f (3) = tan⁻¹ (π)/2 - 3/10 = 0.904</em>

<em>W = 2.5 + 0.904 ( t -3)</em>

<em>W = 2.5 + 0.904t - 2.712</em>

<em>W = 0.904t - 0.212</em>

<em>at t = 3</em>

<em>W = 0.904 (3.5) - 0.212</em>

<em>W = 2.952 </em>

<em>Therefore the cubic feet is 2.952</em>

<em />

You might be interested in
Brody is purchasing some tools for his workshop. He has a budget of $120 and needs to buy at least 14 tools. Each hammer costs $
STatiana [176]

Answer:

For this case, the first thing we must do is define variables:

x: number of hammers

y: number of wrenches

We write the system of inequations:

10x + 6y <= 120

x + y> = 14

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Last week, the price of apples at a grocery store was $1.60 per pound. This week, apples at the same grocery store are on sale a
Valentin [98]

Answer:

$6.48

Step-by-step explanation:

First you divide do the $1.60 and the 10% discount which will bring you to $1.44 and then you times $1.44 and 4 1/2 to get $6.48.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Multiple 7/9 to the sum of 8 3/7 and 5 11/14
Brums [2.3K]

\frac{7}{9} \times (8 \frac{3}{7} + 5 \frac{11}{14}) =  \\

\frac{7}{9} \times (8 \frac{6}{14} + 5 \frac{11}{14}   ) =  \\

\frac{7}{9} \times (13 \frac{6 + 11}{14}) =  \\

\frac{7}{9}  \times (13 \frac{17}{14}) =  \\

\frac{7}{9} \times (14 \frac{3}{14}) =  \\

\frac{7}{9} \times ( \frac{14 \times 3 + 3}{14}) =  \\

\frac{7}{9} \times ( \frac{42 + 3}{14}) =  \\

\frac{7}{9} \times ( \frac{45}{14}) =  \frac{7 \times 45}{9 \times 14} =  \frac{5}{2}  \\

_________________________________

And we're done.

Thanks for watching buddy good luck.

♥️♥️♥️♥️♥️

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
At Royston's favorite clothing store, the cost of a pair of jeans is $4 more than twice the cost of a shirt. The cost of a pair
MrRa [10]
J(jeans) = 2s + 4
d(dress pants) = 2.5s - 2
s = shirt

he spent : 2s + 4 + 2.5s - 2 = 4.5s + 2



8 0
2 years ago
The expression 4\cdot3^t4⋅3 t 4, dot, 3, start superscript, t, end superscript gives the number of ducks living in Anoop's pond
Anastasy [175]

Answer:

There were 4 ducks living in Anoop's pond when he first built it.

Step-by-step explanation:

y e s

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Leon evaluated the expression (–4a – 6) + a2 for a = 8. (-4(8) - 6) + 82 (-32-6) + 82 (-38) + 82 (-38) + 16 –19 + 16 –3 Analyze
    15·2 answers
  • In parallelogramMNOP , PK=5x and KN=x2−14 . What is PN ?<br><br>73670100
    7·2 answers
  • A flashlight is projecting a triangle onto a wall, A picture shows a flashlight projecting a triangle onto a wall. The original
    5·2 answers
  • The diagram shown here represents
    15·2 answers
  • If f(x) = 7 + 4x and g (x) = StartFraction 1 Over 2 x EndFraction, what is the value of (StartFraction f Over g EndFraction) (5)
    8·2 answers
  • Q. You are carpeting a boardroom which measures 16 feet by 14.5 feet with a carpet that costs $18.50 per square foot of finished
    15·2 answers
  • Which of the following is a step in simplifying the expression x multiplied by y to the power of 4 over x to the power of negati
    11·1 answer
  • The following histogram presents the amounts of silver (in parts per million) found in a sample of rocks. One rectangle from the
    6·1 answer
  • Multiply the complex numbers: (4 + 6i)(1∕2 + 3i)
    11·1 answer
  • Henri bought 3 jars of spaghetti sauce. He used a coupon that reduced the cost of each jar by $0.75. If he paid $6.72 altogether
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!