Probability for male = 75/400 = 3/16
Probability for groups = 175/400 = 7/16
Probability for female = 150/400 = 3/8
There is a 3/8 probability of the song being sung by a female vocalist.
⭐ Please consider brainliest! ⭐
✉️ If any further questions, inbox me! ✉️
Answer:
Step-by-step explanation:
So, formula to be used is:
Average area of cross section is = volume/distance between plates.
Volume = 4343/22 = 197.4 square feet.
Answer:
The sample mean is$ 52
The claimed population mean is $58
Step-by-step explanation:
American households spent an average of about $52 in 2007 on Halloween merchandise such as costumes, decorations and candy. This tells you that the sample mean is$ 52.
1500 households were surveyed in 2008 and found an average spending of $58 0n Halloween tell us that the claim's population mean is $58
Answer:
Explanatory variable : web page design
Response variables : Visitor's rating and amount of time visiting the site.
Kindly check explanation for the rest.
Step-by-step explanation:
The explanatory variable simply means the independent or predictor variable which is used to bring about a change in the dependent or predicted variable. The explanatory variable in the scenario above is the web page design which is used to measure the behavior and changes in the response variable which are the rating given by visitors and the number of visits on each of the two different web page designs available (explanatory variable).
The confounding factor which may affect the study is the different area assigned to test the effectiveness of each page ; designating one page for the Oakland area and the other for Miami. User preferences for each area may itself mask the actual outcome of the experiment.