First, we assume that helium behaves as an ideal gas such that the ideal gas law is applicable.
PV = nRT
where P is pressure, V is volume, n is number of moles, R is universal gas constant, and T is temperature. From the equation, if n, R, and T are constant, there is an inverse relationship between P and V. From the given choices, the container with the greatest pressure would be the 50 mL.
The molarity is the number of moles in 1 L of the solution.
The mass of NH₃ given - 2.35 g
Molar mass of NH₃ - 17 g/mol
The number of NH₃ moles in 2.35 g - 2.35 g / 17 g/mol = 0.138 mol
The number of moles in 0.05 L solution - 0.138 mol
Therefore number of moles in 1 L - 0.138 mol / 0.05 L x 1L = 2.76 mol
Therefore molarity of NH₃ - 2.76 M
Answer:
Explanation:
1. Change object motion - unbalanced force
2. Push or pull - Balanced forces do not cause a change in motion. When balanced forces act on an object at rest, the object will not move. If you push against a wall, the wall pushes back with an equal but opposite force. Neither you nor the wall will move. Forces that cause a change in the motion of an object are unbalanced forces. So if object move it is unbalanced.
3. Have direction - unbalanced force
4. Do not change objects motion - balanced force
5. Net force does not =0 - unbalanced force
6.net force =0 - balanced force
Answer : The mass of 7.0 m chain is, 15.12 kg
Explanation :
As we are given that,
The weight of the chain per unit length = 2.16 kg/m
Now we have to determine the mass of chain for 7.0 m length.
As, the mass of 1 m length of chain = 2.16 kg
So, the mass of 7.0 m length of chain = 
= 15.12 kg
Therefore, the mass of 7.0 m chain is, 15.12 kg
Answer:
0.290 atm is the pressure of the system after 7.7min
Explanation:
The general first-order rate constant is:
ln [A] = -kt + ln [A]₀
<em>Where [A] is concentration of A in time t,</em>
<em>K is rate constant, 3.2x10⁻⁴s⁻¹</em>
<em>[A]₀ is initial concentration = 0.336atm.</em>
<em />
7.7 min are:
7.7min * (60s / 1min) = 462s
Solving:
ln [A] = -kt + ln [A]₀
ln [A] = -<em>3.2x10⁻⁴s⁻¹*462s</em> + ln [0.336atm]
ln [A] = -1.238
[A] =
<h3>0.290 atm is the pressure of the system after 7.7min</h3>
<em />